A A+ A++

Prognozy zakładające obniżki stóp proc. w Polsce w 2025 r. łącznie o 100 pb. są zbyt daleko idące, skala cięć może być bardzo niewielka – uważa członkini RPP Gabriela Masłowska. Jej zdaniem, biorąc pod uwagę fundamenty, złoty ma jeszcze przestrzeń do umocnienia, a jednym z istotnych czynników ryzyka dla CPI jest dynamika płac.

Obniżka stóp w 2025 roku? Masłowska (RPP): Skala cięć może być bardzo niewielka
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

“Myślę, że prognozy zakładające obniżki stóp w 2025 r. w Polsce łącznie o 100 pb. są zbyt daleko idące. Oczywiście bardzo byłabym za taką ścieżką, gdyby pozwalały na to warunki, ale na razie tego nie widzę. Moim zdaniem w przyszłym roku może nastąpić niewielka obniżka stóp, przy czym są to przewidywania oparte na podstawie aktualnych okoliczności. Jeśli nie pojawią się pewne radykalne niespodzianki podwyższające inflację, to obniżki stopy referencyjnej NBP w 2025 r. są możliwe, ale o ich skali trudno w tej chwili przesądzić” – powiedziała PAP Biznes Masłowska.

“Biorąc pod uwagę fundamenty, złoty ma jeszcze przestrzeń do umocnienia. Polska gospodarka na tle krajów Unii Europejskiej przedstawia się bardzo dobrze. Oceny ratingowe są wysokie, a w dodatku Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej nie przewiduje obniżek stóp procentowych w tym roku, co także umacnia złotego i miejmy nadzieję, że złoty będzie dalej silny” – dodała.

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na ostatniej konferencji prasowej, że na początku 2025 r. inflacja może być albo w celu, albo blisko celu i wówczas może odbyć się dyskusja na temat możliwości obniżenia stóp procentowych.

Według Masłowskiej dalsze decyzje RPP będą zależeć od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, a warunkiem dla obniżek stóp procentowych jest trwały powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie.

Członkini RPP oczekuje, że w pierwszej połowie 2024 r. roczna dynamika CPI w Polsce będzie kształtować się zgodnie z celem inflacyjnym, ale od połowy roku prawdopodobnie wzrośnie z powodu m.in. zniesienia zerowej stawki VAT na żywność i zdjęcia tarcz ochronnych w zakresie cen energii, gazu i ciepła systemowego, a także z powodu wysokiej dynamiki wynagrodzeń.

“Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania makroekonomiczne, uzasadnione jest utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie na kolejnych najbliższych posiedzeniach. Nie można jednak wykluczyć, że rok 2025 przyniesie dyskusję o obniżce stóp procentowych, ale oczywiście w bardzo niewielkiej skali” – dodaje.

W ocenie Masłowskiej, powrót do podwyżek stóp procentowych mógłby nastąpić, gdyby dynamika wzrostu cen przyspieszyła na tyle, że przesunęłaby inflację znacznie powyżej celu inflacyjnego i to w sposób trwały w średnim okresie.

Ekonomistka wskazała, że głównym źródłem niepewności dla prognoz CPI jest kształtowanie się działań osłonowych po wygaśnięciu bieżących regulacji w zakresie cen energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu ziemnego.

“Od lipca bieżącego roku mają obowiązywać nowe taryfy, których poziom na razie jest nieznany, a które zależą od decyzji prezesa URE oraz kształtowania się cen surowców na giełdach. Z projektu ustawy wynika, że mają być one przynajmniej częściowo odmrożone. Jest oczywiste, że od tych działań będą zależeć dochody rozporządzalne konsumentów” – powiedziała.

Drugim bardzo istotnym dla Masłowskiej czynnikiem ryzyka dla stabilizacji inflacji w średnim okresie jest utrzymująca się podwyższona dynamika płac w gospodarce.

“Jest to skutek podwyżki płacy minimalnej, ale także wzrostu płac w sektorze publicznym, co wywołuje większą presję popytową i wpływa na poziom spożycia. Czynnikiem niepewności jest również jak zwykle przyszły kurs walutowy oraz ceny surowców, które mają silny związek z sytuacją geopolityczną. Wśród ryzyk wymienić należy także potencjalne zakłócenia w transporcie międzynarodowym w okolicy Morza Czerwonego. Do tego dodałabym jeszcze dynamikę popytu za granicą, której też nie jesteśmy w stanie przewidzieć” – powiedziała.

“Dynamika płac nominalnych wyniosła w marcu 12,9 proc. rdr, natomiast płac realnych 9,7 proc. rdr. Wysoka dynamika płac ogranicza spadek inflacji, głównie bazowej, dlatego, że podwyższony wzrost płac podtrzymuje przede wszystkim wysokie ceny usług, co podtrzymuje uporczywość inflacji bazowej” – dodała.

Masłowska poinformowała, że aktualne prognozy przewidują wzrost PKB Polski w 2024 roku o 3,5 proc., a w 2025 r. o 4,2 proc.

Dodała, że skala ożywienia w bieżącym roku jest ograniczana częściowo relatywnie wysokim poziomem stóp procentowych NBP, które są nadal dodatnie w ujęciu realnym.

Według Masłowskiej oczekiwania inflacyjne nie odgrywają pierwszorzędnej roli jeśli chodzi o kształtowanie się wskaźników inflacji, ale nie mogą być lekceważone.

“Ostatnio one nieco wzrosły, ale nie jest to na razie niepokojące zjawisko. Pogarszają się natomiast wyrażane przez konsumentów oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i sytuacji finansowej” – dodała.

Zapytana o koszty prowadzenia polityki pieniężnej Masłowska wskazała, że wysoka stopa rezerwy obowiązkowej i oprocentowanie jej środków podnosi te koszty, natomiast jest oczywiste, że celem Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej nie jest obniżanie kosztów prowadzenia polityki pieniężnej tylko walka z inflacją.

“Koszty te w obecnym przypadku schodzą na dalszy plan. Gdyby oczywiście nie było potrzeby utrzymywania wysokich stóp procentowych, to wtedy stopy rezerwy obowiązkowej mogłyby być niższe i niższe byłyby też koszty prowadzenia polityki pieniężnej” – dodała.

Stopa rezerwy obowiązkowej w Polsce wynosi 3,50 proc., a oprocentowanie jej środków ustalone jest na poziomie stopy referencyjnej, obecnie 5,75 proc.

EBC obniżył w 2023 r. oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej do 0 proc. Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 4-5 czerwca.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWodorowo-elektryczny Hyundai gwiazdą Forza Horizon 5. Autorzy oprowadzają po Horizon Retrowave  
Następny artykułZapowiada się ciekawy weekend – a wszystko to dla najmłodszych