W dniu 16 maja br. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. Ignacego Krasickiego odbyła się promocja „Rocznika Przemyskiego Literatura i Język” t. 59, 2023, z. 2 (27). Jest to kolejny numer czasopisma, który ukazał się dzięki współpracy i wsparciu finansowemu wielu instytucji, tj. Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Gminy Miejskiej Przemyśl, a także ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego w Przemyślu.
Wśród wielu tekstów zamieszczonych na łamach rocznika należy zwrócić uwagę na te związane z Przemyślem i regionem. Są to: artykuł Bernardyny Banaś dotyczący życia i twórczości Jadwigi Gamskiej-Łempickiej, tekst Małgorzaty Wilguckiej o wizerunkach maryjnych oraz edycja listów Amerykanki Elizabeth Munk z Pawlikowskimi z Medyki, wydanych przez Bartosza Jakubowskiego i Tomasza Pudłockiego. W roczniku zamieszczone są także 3 recenzje (Pauliny Duszycy, Tomasza Pudłockiego, i Piotra Borka) wybranych książek naukowych.
Dział „Historia Mówiona” i tekst dotyczący Wielokulturowego Festiwalu Galicja, autorstwa śp. ks. prałata Stanisława Bartmińskiego oraz wspomnienia uczestników festiwali były tematem przewodnim pierwszej części spotkania.
Uczestników spotkania przywitał dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego w Przemyślu, dr Maciej Waltoś. Następnie przedstawiono zawartość zeszytu. Minutą ciszy uczczono pamięć śp. ks. Prałata Stanisława Bartmińskiego. W dalszej kolejności głos zabrała Krystyna Shmeruck, prezes Fundacji Dziedzictwo im. Chone Shmerucka, a także pomysłodawczyni i organizatorka Wielokulturowego Festiwalu Galicja, jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych na Podkarpaciu, którego celem jest przybliżenie dorobku i tradycji kulturalnych innych narodów. Festiwal Galicja, co wielokrotnie też podkreślano w programach […] to wydźwięk tęsknoty do przeszłości, do ludzi, którzy tworzyli kulturę dnia codziennego, do narodów zamieszkujących na przestrzeni wieków tę ziemię. Idea budowania więzi kulturowych w dobie ówcześnie jednoczącej się Europy została niezwykle ciepło przyjęta przez artystów wielu krajów. Swój udział w festiwalu zadeklarowali twórcy z: Austrii, Czech, Izraela, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Celem festiwalu jest inspiracja i kształtowanie zainteresowania kulturą mniejszości narodowych. Wystawy malarstwa i sztuki, koncerty muzyczne, występy teatralne, pokazy filmów, wykłady i odczyty, prezentacje rękodzieła artystycznego, kuchni – to niektóre z dziedzin kulturalnych, w których każdy znajdzie interesujący go temat…[…]
Natomiast Grażyna Niezgoda (fotografka, antykwariuszka, krytyczka sztuki, członkini ZPAF, rzeczoznawczyni Ministra KiDN z zakresu oceny i wyceny sztuki, autorka ponad 20 wystaw indywidualnych oraz wielu publikacji i tekstów o sztuce), dokonała krótkiej analizy wystaw artystycznych organizowanych w ramach festiwalu. Warto przy tym dodać, że Niezgoda wykonała fotografię zamieszczoną na okładce rocznika przedstawiającą figurę kamienną z wizerunkiem Matki Boskiej Immaculaty, znajdującej się na balustradzie kościoła oo. Franciszkanów Konwentualnych w Przemyślu. W dalszej części głos zabrał Waldemar Wiglusz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, który m.in. przybliżył historię powstania zeszytu naukowego „Rocznik Przemyski Literatura i Język”.
W trakcie spotkania odbył się wykład dra hab. Rafała Szczerbakiewicza, prof. UMCS z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej w Instytucie Językoznawstwa UMCS. Profesor jest autorem wielu rozpraw, artykułów i książek naukowych poświęconych m.in. życiu i twórczości Jana Parandowskiego. Wykład był odpowiedzią na pytanie, czy istnieje wielokulturowa galicyjska tożsamość Jana Parandowskiego w obliczu upadku mocarstw? Należy przy tym podkreślić, że okres lwowski (szkoła średnia i studia) w dużym stopniu wpłynął na karierę pisarską Jana Parandowskiego jako tłumacza, eseisty i powieściopisarza. W trakcie wystąpienia prelegent odniósł się również do powieści J. Parandowskiego „Niebo w Płomieniach”, której akcję umieścił w środowisku lwowskiej inteligencji nauczycielskiej i urzędniczej w przededniu wybuchu I wojny światowej
„Rocznik Przemyski. Literatura i Język” jest czasopismem punktowanym i jego wersja elektroniczna dostępna jest na portalu Czasopism Naukowych.
Tekst i prowadzenie spotkania dr Żaneta Niedbała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS