A A+ A++

Sejmowa komisja ustawodawcza postanowiła w czwartek o zarekomendowaniu marszałek Sejmu stanowiska tej izby w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Chodzi o sprawę pytania prawnego Izby Dyscyplinarnej dotyczącego zgodności z konstytucją rozpoznawania wniosków o wyłączenie sędziów, których wyłoniła obecna Krajowa Rada Sądownictwa. Rozprawę dotyczącą tego pytania wyznaczono w TK 19 lutego.

Projekt stanowiska Sejmu w tej sprawie przedstawił ekspert Biura Analiz Sejmowych. W stanowisku opracowanym przez BAS wniesiono o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu Kodeksu postępowania karnego, stosowanego także w sprawach dyscyplinarnych, w zakresie, w którym dopuszcza do rozpoznawania wniosków o wyłączenie sędziego ze względu na okoliczność możliwej wadliwości jego powołania z powodu uczestnictwa w procedurze KRS w obecnym składzie.

zobacz także:

Według BAS, każdy sędzia z chwilą powołania i objęcia urzędu posiada niepodważalny status. Jak podkreślono w zarekomendowanym stanowisku, możliwość kwestionowania prawidłowości składów orzekających ingeruje w realizację prezydenckiej prerogatywy, a w szczególności w skutki jej wykonania. Zdaniem BAS, przyznanie takich uprawnieniń jakiemukolwiek organowi władzy musiałoby nastąpić poprzez normę konstytucyjną.Ze stanowiskiem przedstawionym przez BAS nie zgodził się m.in. wiceprzewodniczący komisji Piotr Zientarski (KO). Zdaniem posła Trybunał Konstytucyjny powinien umorzyć postepowanie z wniosku Izby Dyscyplinarnej w całym zakresie. Jak dodał, uchwała trzech Izb SN z 23 stycznia nie kwestionuje prerogatywy prezydenta. Według Zientarskiego prerogatywa pr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaki laptop kupić? Ranking notebooków i ultrabooków na luty 2020 r.
Następny artykułZmiany w Enerdze. Były wiceprezes ARP w zarządzie spółki