A A+ A++

Trybunał rozpatrzy tę sprawę w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes TK Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą będzie Krystyna Pawłowicz.

Wniosek marszałek Sejmu, którym ma zająć się Trybunał, wyniknął w związku z pytaniami I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf i podjętą w 23 stycznia uchwałą trzech Izb Sądu Najwyższego. Wniosek marszałek Sejmu został sformułowany dzień przed podjęciem uchwały przez SN.

Marszałek Witek zwróciła się we wniosku o rozstrzygnięcie dwóch sporów kompetencyjnych: między SN a Sejmem oraz między SN a prezydentem. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów.

Jak podkreślono we wniosku przedmiotem pierwszego sporu jest pytanie, czy Sąd Najwyższy może wydawać uchwały w związku z orzeczeniem sądu międzynarodowego, które wprowadzają zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości, czy też dokonywanie zmian w tym zakresie pozostaje w wyłącznej kompetencji ustawodawcy. Z kolei w przypadku sporu między SN a prezydentem marszałek zapytała TK, czy prerogatywa powoływania sędziów może być kontrolowana przez SN lub inny sąd, czy też jest to osobiste uprawnienie prezydenta, które nie podlega kontroli władzy sądowniczej.

W uzasadnieniu marszałek Sejmu zwróciła uwagę, że pytanie prezes Gersdorf dotyczyło ustroju sądownictwa, a w szczególności konstytucyjnej instytucji powołania sędziego. “Jest oczywiste, że uchwalanie ustaw jest +jądrem kompetencyjnym+ władzy usta … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUroczyste otwarcie nowej siedziby brzeskiej policji.
Następny artykułKierowca pił alkohol, a potem woził pasażerów