A A+ A++

*Materiał dla mediów*.
Od wielu lat organizujemy spotkania pogłębiające współpracę w Europie Środkowej i Wschodniej. Idea tej współpracy rozwijana jest od początku pracy parlamentarnej (od 2001) Marka Kuchcińskiego, jako posła na Sejm RP, wicemarszałka i marszałka Sejmu. Od 20 lat współpracę tę organizujemy pod hasłem Europy Karpat.

Ppprzedził ją powstały 25 lat temu projekt Zielone Karpaty, którego celem był rozwój współpracy polsko-słowacko-ukraińskiej, a przede wszystkim zachęta do myślenia kategoriami równomiernego rozwoju obszarów Polski południowo-wschodniej i sąsiadujących z nią regionów przygranicznych. Idea Zielonych Karpat zrodziła się z troski o środowisko naturalne, a tym samym o potrzeby ludzi żyjących w tym środowisku. Mieliśmy m.in. świadomość znaczenia Karpat jako obszaru, na którym wytwarzana jest woda pitna dla połowy ludności Polski, a więc potrzeby stałej ochrony jej zasobów. Zachowanie równowagi między ekonomią i ekologią przyświecało wszystkim naszym projektom.

Państwa Europy Karpat należą do kluczowych obszarów europejskich z wielu względów. Są ważnym obszarem geopolitycznym, stanowiącym wschodnią część Unii Europejskiej i NATO. Są jednocześnie ważnym obszarem gospodarczym, który rozwija się najszybciej w całej Europie. Karpaty są wreszcie jednym z największych w Europie zasobów środowiska naturalnego o niezwykłym bogactwie przyrodniczym, różnorodności kulturowej, wielości języków, obyczajów i narodów.

Jednak region karpacki – w porównaniu z zachodem Europy – jest niedoinwestowany, nadal ze zbyt słabo rozwiniętą infrastrukturą, ze zbyt małą liczbą przejść granicznych. Dla porównania, na granicy polsko-niemieckiej liczącej 467 km, przed wejściem Polski do UE w 2004 r., działało ponad 45 przejść granicznych, natomiast na granicy polsko-ukraińskiej (535 km) istnieje 13, w tym ostatnio otwarte przejście drogowe w Malhowicach. Planowane jest kolejne przejście kolejowe także w Malhowicach. Dlatego od wielu lat praca parlamentarna posła Marka Kuchcińskiego koncentrowała się także na lobbowaniu na rzecz rozwoju infrastruktury granicznej.

Po upadku komunizmu budowaliśmy swoje niepodległe państwa, rozwijaliśmy gospodarczą i polityczną współpracę państw karpackich. Taki też był cel powołania Grupy Wyszehradzkiej, której 25-lecie obchodziliśmy m.in. w Przemyślu, odsłaniając w 2016 roku obelisk i Skwer Wyszehradzki.

 Konferencje Europy Karpat odbywają się od 15 lat także w Krasiczynie i Przemyślu. Idea wspólnych spotkań i rozmów przyciąga wiele środowisk politycznych i społecznych z całej Europy Środkowej. Niejednokrotnie rekomendacje panelistów i propozycje uczestników Europy Karpat były inspiracją dla rządzących, dla polityków naszych krajów.

Przemyśl jest miejscem szczególnym dla niemal wszystkich narodów Europy Środkowej. W wielu państwach regionu przechowywana jest pamięć o Twierdzy Przemyśl z czasów I wojny światowej, gdzie poległo wiele tysięcy żołnierzy różnych narodowości. Przedstawiciele tych państw chętnie uczestniczą w konferencji i odwiedzają nasze miasto.

Ważną kwestią, nie tylko dla Podkarpacia, ale i całej Polski jest kontynuacja budowy drogi Via Carpathia (Kłajpeda-Saloniki) – międzynarodowej trasy komunikacyjnej łączącej „Europę Bałtycką” z Europą południową. Temat ten jest stale obecny na agendzie Europy Karpat. Dyskutowane są także możliwe formy współpracy wzdłuż Via Carpatii – współpracy młodzieży, ludzi kultury, samorządowców i innych. Ciekawą propozycją rozwoju współpracy instytucji kultury jest Via Culturalia. Koncepcja ta zakłada współpracę instytucji kultury wzdłuż całej trasy i utworzenie różnorodnego szlaku turystycznego, prowadzącego m.in. przez pomniki historii: Krasiczyn, Twierdzę Przemyśl, Stare Miasto Przemyśl, Łańcut, zabytki UNESCO i Bieszczadzki Park Narodowy.

Ważnymi tematami konferencji są sprawy przyszłości Europy i dyplomacji parlamentarnej. Prowadzono żywe dyskusje na temat kształtu Unii Europejskiej i jej rozszerzenia na wschód. Marek Kuchciński, marszałek Sejmu VIII kadencji (2015-2019) podejmował inicjatywę Europy ojczyzn – równych i suwerennych narodów, jako fundamentu współistnienia państw europejskich i stabilnej UE. W 2016 roku przedstawił ten projekt podczas konferencji szefów parlamentów UE jako Deklarację Europy Suwerennych Państw. Dyskusje w tej sprawie były trudne, bo największe państwa UE od lat dążą do centralizacji władzy.

Marek Kuchciński w ramach swojej pracy poselskiej rozwinął dyplomację parlamentarną do wymiarów dotąd niespotykanych w polskim Sejmie. Dyplomacja parlamentarna nadal pozostaje spoiwem Europy Karpat.

Zapraszamy na kolejną, XXXVIII Europę Karpat do Karpacza w dniach 3-5.09.2024 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Tarcza Wschód”. Rząd podał szczegóły i koszty inwestycji
Następny artykułNa ulicy Krętej citroen przewrócił się na bok