A A+ A++

To będzie wyjątkowy dzień z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi. Najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie po raz kolejny włączy się w Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. Już 1 czerwca będzie można zwiedzić historyczną nastawnię i parowozownię, przejechać się drezyną oraz popularnym parowem „Ryś”, a także zejść do kanału i zobaczyć lokomotywę spalinową od podszewki. A to nie wszystkie atrakcje, jakie zaplanowano na terenie SGKW przy ul. Mikołaja Reja. Organizatorzy zapraszają od godz. 10:00.

Pierwszy raz na Industriadzie

– To już piętnasta edycja Industriady, podczas której będzie można odwiedzić ponad 40 obiektów na Śląsku. A wśród nich oczywiście Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, które przygotowały nie lada atrakcje dla miłośników kolejnictwa, którzy będą mogli poznać historię kolei wąskotorowych, zobaczyć wnętrze lokomotywy, przejechać się „Rysiem”, a także poprowadzić na symulatorze elektryczny zespół trakcyjny EN57 – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Jakie atrakcje przygotowali pasjonaci kolei wąskotorowych?

Przygodę z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi rozpoczniemy o godz. 10.00 przy ul. Mikołaja Reja, a więc w samym sercu SGKW. Tam miłośnicy kolei wąskotorowych będą mogli podziwiać wystawę taboru, zobaczyć jak pracują maszyny w nastawni BKw, a także zwiedzić wystawę fotograficzną poświęconą różnym obliczom kolei wąskotorowej na Górnym Śląsku.

Od godziny 11:00 przewodnicy zabiorą turystów na spacer po stacji Bytom Karb Wąskotorowy, objaśnią tajniki ruchu kolejowego, pokażą historyczny tabor Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, wnętrze lokomotywy oraz opowiedzą historię Szlaku Zabytków Techniki. Tradycyjnie, będzie można przejechać się drezyną. Członkowie SGKW przygotowali także dmuchańce, animacje dla dzieci oraz industrialny plac zabaw. Nie zabraknie również dobrej muzyki w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka.

Symulator zespołu trakcyjnego EN57

Symulator pracy maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57 – ikony polskiej kolei to hit tegorocznej Industriady na terenie SGKW. Każdy będzie mógł się poczuć jak maszynista i sprawdzić swoje umiejętności w prowadzeniu najpopularniejszego pasażerskiego pociągu w Polsce. Jego kształt, kolory, dźwięki i potoczną nazwę zna każdy, kto jeździ pociągami.

Podróż popularnym „Rysiem”

Podczas tegorocznej Industriady nie może również zabraknąć przejażdżki popularnym „Rysiem” – parowozem, który Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych dzięki pomocy Miasta Bytom pozyskało w grudniu 2021 roku. Pierwsze przejazdy – naprzemiennie lokomotywą spalinową lub parową typu „Ryś” – na trasie Bytom Wąskotorowy – Bytom Karb Wąskotorowy – Bytom Wąskotorowy rozpoczną się od godz. 10:45.

Od godziny 11:00 rozpocznie kursowanie również INDUEXPRESS na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach dając jednocześnie okazję do podziwiania zróżnicowanych krajobrazów Górnego Śląska. Pociągi składać się będą z lokomotywy spalinowej i letnich wagonów turystycznych.

Performance „Siła i światło” na zakończenie Industriady w Bytomiu

Na zakończenie Industriady w Bytomiu dla mieszkańców i turystów organizatorzy przygotowali o 21:15 autorską prezentację – „Siła i światło”. Ten multiwizualny pokaz, w którym artyści wykorzystają efekty ogniowo-pirotechniczne, linearny mapping laserowy, graficzne animacje laserowe, wyrzutnie ognia, iskier oraz parę, przybliżą widzom w metaforycznym ujęciu ludzkie dokonania na przestrzeni wieków.

Industriada po raz piętnasty

W tym roku Industriadę będziemy świętować już po raz piętnasty. Dla miłośników poprzemysłowych obiektów to nie lada atrakcja, gdy w tym jednym wyjątkowym dniu w roku można zobaczyć oraz zwiedzić perełki architektury poprzemysłowej w województwie śląskim. Dla wszystkich, którzy zdecydują się wziąć udział we wspólnym świętowaniu, przygotowano 423 wydarzenia w 47 obiektach na terenie 29 miejscowości. Wśród nich jak co roku jest również Bytom, dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszego miasta i wspólnego świętowania z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi.

Więcej o Industriadzie w Bytomiu na stronie – Industriada SGKW Bytom

Jedna z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku

Na mapach kolei wąskotorowych Bytom zajmuje wyjątkowe miejsce. To tu, nieprzerwanie od 1853 roku działa najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie. Obsługuje ona trasę o długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu. Pociągi na tej trasie zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz – w lecie – przy zalewie Nakło-Chechło, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedstawienie „Czerwony Kapturek” w Przedszkolu nr 1 im. Misia Uszatka
Następny artykułWymiana źródeł światła w gminie Wieluń