A A+ A++

Udostępnij

Hala lodowa przy ul. Chemików przechodzi przez proces przygotowań do gruntownej modernizacji. Od dawna wiadomo, że obiekt wymaga przebudowy.

W 2022 roku miasto ogłosiło konkurs na opracowanie projektu przebudowy i rozbudowy hali lodowej, który wygrała firma MOC Architekci z Katowic. Niedawno projektanci przedstawili koncepcję pokonkursową, uwzględniającą uwagi miasta i sądu konkursowego. 

Teraz projekt będzie przedmiotem konsultacji ze środowiskami sportowymi, które odbędą się podczas spotkania w Urzędzie Miasta z działaczami i reprezentantami klubów hokejowych i łyżwiarskich.

W artykule:

Konsultacje i harmonogram

Jak informuje prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, projekt budowlany ma być gotowy w połowie 2025 roku. 

„Pierwszy etap przygotowania projektu budowlanego już za nami. Zaczynamy więc spotkania z przedstawicielami klubów sportowych, aby poznać ich zdanie na temat zawartych w koncepcji rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych” – mówi  Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Miasto planuje rozpocząć starania o zewnętrzne finansowanie projektu po zakończeniu prac projektowych.

Nowa koncepcja hali lodowej

Według zaprezentowanej koncepcji, główny hol hali znajdować się będzie od strony ulicy Chemików. Obiekt zyska nowe przestrzenie, takie jak strefa VIP z towarzyszącymi trybunami od strony północnej oraz dodatkowe zaplecza i obejścia trybun głównych od strony południowej. Planowane jest również poszerzenie liczby szatni.

Nowa hala będzie dwukondygnacyjna, z cofniętą drugą kondygnacją, co optycznie zmniejszy skalę budynku. Łącznik między istniejącą a nową halą będzie mało eksponowany, co stworzy spójny wizualnie kompleks. Obiekt podzielono na trzy elementy – część istniejącą, część projektowaną i łącznik – co umożliwi etapowanie inwestycji.

Rozbudowa i funkcjonalność

W planach jest także budowa nowej tafli lodowej od strony południowej, która służyć będzie treningom i rozgrywkom młodzieżowych drużyn oraz amatorom. Nowa hala będzie posiadać trybuny na 290 osób, gastronomię oraz 16 szatni. W holu głównym znajdą się pomieszczenia obsługi kibiców, gastronomia, szatnie i wypożyczalnia łyżew. Całość obiektu będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, z udogodnieniami takimi jak windy i odpowiednio rozmieszczone miejsca postojowe.

Planowany jest również rozbudowany układ komunikacyjny z nowymi wewnętrznymi drogami dojazdowymi i ciągami pieszymi. Obiekt będzie miał cztery strefy parkingowe, z największą przeznaczoną dla kibiców, obejmującą 134 miejsca postojowe i 3 miejsca dla autobusów. Pozostałe strefy będą dedykowane pracownikom, służbom zabezpieczającym imprezy, drużynom sportowym, prasie i VIP-om.

Oczekiwania i przyszłość

„Modernizacja lodowiska jest sporym wyzwaniem, ale też największą inwestycją w mieście ostatnich dekad” – podkreśla prezydent Chwierut. – „Mam nadzieję, że prace nad projektem technicznym wraz z pozwoleniem na budowę zakończą się w połowie 2025 roku. Da nam to możliwość poszukiwania środków finansowych, a następnie rozpoczęcia inwestycji”. 

Prezydent zaznacza, że nowoczesna hala ma służyć nie tylko sportowcom, ale także być miejscem organizacji konferencji, koncertów i targów, oferując bogatą ofertę dla mieszkańców Oświęcimia.

 

Zobacz również:

Nadchodzi 4. Pozytywny Dzień Dziecka w Oświęcimiu na rzecz Nadii Paradeckiej


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyobrażacie sobie Polskę bez mediów lokalnych? [FILM]
Następny artykułNiższy wiek emerytalny dla kierowców zawodowych. Jest pierwsza propozycja