Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie upływa pod znakiem zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 83 USD za baryłkę. Widać więc, że na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Jest on związany z dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze, trwa wyczekiwanie na spotkanie OPEC+, zaplanowane na 1 czerwca. Inwestorzy oczekują, że rozszerzony kartel przedłuży okres obowiązywania dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej, obecnie wynoszących ok. 2,2 mln baryłek dziennie.
Po drugie, optymizm inwestorów wiąże się z również z rozpoczynającym się sezonem letnich wyjazdów, generującym większy popyt na paliwa, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. W USA za rozpoczęcie tego sezonu uznaje się wczorajszy Memorial Day – jednak już obecnie widać, że bieżący sezon może być wyjątkowo aktywny turystycznie. Globalnie liczba wykupionych miejsc w lotach w maju wzrosła o 11% rdr, a w porównaniu do przedpandemicznego 2019 roku była wyższa o 8%. Z kolei w USA ta liczba w maju wzrosła o niemal 6% rdr i 5% mdm, także przekraczając poziomy z 2019 r.
Obecnie więc czynniki fundamentalne wspierają wycenę ropy naftowej. Warto mieć jednak na uwadze, że potencjał wzrostowy na tym rynku wciąż jest ograniczony zapowiedziami dłuższego okresu podwyższonych stóp procentowych w USA oraz niepewnością co do tempa wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach świata.
PSZENICA
Ceny pszenicy na 10-miesięcznych maksimach.
Ostatnie tygodnie na rynku pszenicy są czasem dynamicznych wzrostów notowań tego zboża. Cena pszenicy w USA obecnie porusza się w okolicach 7,10-7,15 USD za buszel, co jest najwyższym poziomem od lipca poprzedniego roku, czyli od 10 miesięcy.
Wzrost cen pszenicy jest wywołany obawami o jej produkcję, zwłaszcza w rejonie Morza Czarnego (Rosja, Ukraina). Agencja IKAR właśnie po raz kolejny obniżyła prognozy produkcji pszenicy w Rosji do 81,5 mln ton i eksportu do 44 mln ton. Jeszcze miesiąc temu szacunki te wynosiły odpowiednio 93 mln ton i 52 mln ton. Rosyjskie plony pszenicy zostały w dużym stopniu zniszczone przez susze i przymrozki. Ogólna powierzchnia dotknięta przymrozkami w ostatnim czasie wyniosła 1,5 mln hektarów, a może wzrosnąć do 2 mln hektarów.
Podobna sytuacja ma miejsce w sąsiadującej Ukrainie, gdzie unia handlowa UGA obniżyła prognozę produkcji pszenicy w 2024 r. do 74,6 mln ton z wcześniejszych 76,1 mln ton.
Ogólnie, mniejsza podaż pszenicy z tego rejonu świata obniży ilości tańszej pszenicy na globalnym rynku, a pozostali producenci – tacy jak np. Stany Zjednoczone – będą musieli zwiększyć eksport, aby lepiej zaopatrzyć rynek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS