A A+ A++


Napływy środków do funduszy ESG


Fot.: Morningstar

Antonia Sariyska UBS


Antonia Sariyska UBS


Fot.: UBS

Czy odpływ środków z funduszy ESG to trwała tendencja? Należy spodziewać się długotrwałego ochłodzenia nastrojów i zmniejszenia pieniędzy na zielone inwestycje?

Nie sądzę, że w dłuższej perspektywie alokacja kapitału w fundusze zrównoważone będzie się zmniejszać. Zobowiązania przedsiębiorstw na rzecz zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji, w połączeniu z politykami krajowymi i programami wydatków kapitału publicznego (takimi jak Europejski Zielony Ład i amerykańska ustawa o ograniczaniu inflacji IRA), a także nastroje konsumentów prawdopodobnie zwiększą dostępność możliwości zrównoważonego inwestowania. Naszym zdaniem zrównoważony rozwój jest obecnie świecką siłą napędową rynków kapitałowych, a nie tymczasowym trendem.

Czego zatem możemy oczekiwać w tym roku?

Zainteresowanie inwestorów zrównoważonym rozwojem będzie kontynuowane, tyle że nastąpią pewne zmiany. Przede wszystkim poszerzy się spektrum inwestycji wykraczające poza transformację energetyczną. Większy będzie też nacisk na przejrzystość i mierzalne wyniki oraz bardziej szczegółowe zrozumienie zrównoważonego rozwoju i tego, w jaki sposób może wpływać na decyzje inwestycyjne i wyniki.

A czy sytuacja makroekonomiczna będzie sprzyjać tego typu przedsięwzięciom?

Oczekujemy spadku stóp procentowych i inflacji, co z kolei prawdopodobnie wesprze dynamikę inwestycji przedsiębiorstw rozwijających się, a także małych i średnich, w których można znaleźć wiele innowacyjnych, ekologicznych technologii i szerzej rozumianych zrównoważonych inwestycji. Środowisko wysokich stóp procentowych było głównym czynnikiem, który negatywnie wpłynął na inwestycje o tematyce klimatycznej, podobnie jak tradycyjne inwestycje w usługi użyteczności publicznej, przemysł i przedsiębiorstwa nastawione na wzrost.

Co więcej, przepływy netto (napływ kapitału minus odpływy) do funduszy zrównoważonego inwestowania pozostały dodatnie od czasów przed pandemią i do czwartego kwartału 2023 r. (według danych Morningstar), kiedy to odpływy z kilku amerykańskich strategii spowodowały, że łączna suma osiągnęła poziom ujemny. Tymczasem tradycyjne fundusze inwestycyjne odnotowały ujemne przepływy netto w latach 2022 i 2023. Świadczy to o długoterminowej pozycji inwestorów na korzyść trendów świeckich, takich jak zrównoważony rozwój. Z punktu widzenia wyników inwestycji należy podkreślić, że zrównoważone inwestowanie nie jest odrębną klasą aktywów, a wyniki mogą się różnić w zależności od strategii.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Polskie Smyki Dzieciom z Afryki” – 50 szkół zaangażowanych
Następny artykułIndustriada 2024 w Rudzie Śląskiej odbędzie się 1 czerwca: Sprawdź program wydarzenia!