A A+ A++

Zimowe wieczory przed telewizorem albo komputerem umili ciepła herbata oraz miękki koc, który świetnie sprawdza się jako zamiennik kołdry albo jego dodatek. Jaki model będzie dobry na zimę?

Koce szyje się zarówno z naturalnych, jak i z syntetycznych materiałów, co sprawia, że mają różne właściwości. Dzięki temu możemy je dostosować do własnych potrzeb. Oczywiście te wykonane z naturalnych włókien bywają droższe, za to są bardziej ekologiczne i często charakteryzują się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Na początek przyjrzyjmy się niedrogim kocom z materiałów syntetycznych. Zwykle używa się akrylu, poliestru czy mikrofibry. Koce z nich uszyte są łatwe w pielęgnacji, trwałe i niesamowicie miękkie oraz ciepłe, ale przyciągają kurz, elektryzują się, dość łatwo mechacą i nie przepuszczają powietrza, więc nie będą dobrym wyborem na lato.

Koce z wełny to propozycja dla wyjątkowych zmarzluchów. Wełna jest ciepła i sprężysta, doskonale chłonie wilgoć i nie gromadzi kurzu oraz roztoczy, co z kolei będzie zbawienne dla osób na nie uczulonych. Wełniane koce długo zachowują swoją formę, oczywiście pod warunkiem, że są pielęgnowane w odpowiedni sposób. Największą ich zaletą jest jednak wszechstronność. Wełna ma świetne właściwości termoizolacyjne, ale jednocześnie przepuszcza powietrze, dlatego nadaje się i na zimne, i na letnie noce.

Koce z bawełny są bardzo przyjemne w dotyku i miękkie, rzadko uczulają i są niezwykle łatwe w czyszczeniu. Bawełna jest higroskopijna, przewiewna, ale dość łatwo się gniecie. Bywa, że producenci dołączają domieszkę materiałów syntetycznych, która poprawia jej właściwości.

Żeby koc spełniał swoje zadanie i był zdatny do użytku jak najdłużej, powinien mieć solidne wykończenie zapobiegające pruciu podczas prania i czyszczenia. Sprawdzą się grube obszycia albo frędzle. Warto pamiętać także o rozmiarze koca. Model, który ma służyć jako okrycie, powinien mieć około 150×200 cm, niekiedy więcej, co zależy oczywiście od preferencji. Dobrze jest dopasować go do rozmiarów materaca łóżka, na którym śpimy, jeśli ma to być dodatek do kołdry na zimową noc.

Gramatura koca określa masę materiału na 1 metr kwadratowy. Im jest ona większa, tym koc jest grubszy i bardziej mięsisty, ale też cięższy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHrubieszów: 16-latek ukradł alkohol, bo założył się z kolegami
Następny artykułW Sulęcinie powstanie pomnik