InPost współpracuje z miastami w ramach programu „InPost Green City”, popularyzując dobre praktyki w różnych częściach Polski. Głównym celem programu jest ograniczanie emisji CO2 i ruchu samochodowego w centrach aglomeracji. Spółka stawia na innowacje, ekologię oraz „Smart City”. Już sama idea paczkomatów wpisuje się w ideę zrównoważonego miasta, prowadzi bowiem do ograniczenia ruchu na drogach.
Firma rozbudowuje flotę aut elektrycznych, dodatkowo wykorzystuje technologię do optymalnego wyznaczania tras pokonywanych przez kurierów. Dzięki współpracy z miastami wokół paczkomatów coraz częściej kładziona jest kostka antysmogowa i stawiane są stojaki na rowery. Na urządzeniach pojawiają się czujniki powietrza, które mierzą parametry pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Popularne stają się też nasadzenia na dachach paczkomatów asymilujące CO2 i eliminujące metale ciężkie. Taki zielony dach o powierzchni 15 metrów kwadratowych w ciągu roku produkuje tlen dla dziesięciu osób. Poza tym dach kryty papą może nagrzać się do 60–70 stopni Celsjusza, a zielony do 25–40 stopni Celsjusza.
Spółka angażuje się nie tylko we współpracę z dużymi miastami, ale też ma wkład w rozwój mniejszych miejscowości. Została partnerem konferencji Forum Miasteczek Polskich, podczas której przedstawiciele samorządów, eksperci, naukowcy i biznesmeni dyskutowali o najbardziej palących kwestiach – bezpieczeństwie energetycznym, finansowaniu inwestycji, zadaniach samorządów, edukacji czy budownictwie mieszkaniowym. InPost buduje też w mniejszych miejscowościach wiaty solarne, z których energia zasila stojące w sąsiedztwie paczkomaty, ale przeznaczana jest też na potrzeby użytkowników, instaluje ławki solarne, organizuje nasadzenia i liczne akcje edukacyjne z aktywnym udziałem młodzieży.
Droga do samowystarczalności
Jak miasta radzą sobie w praktyce? Poznań wdrożył niezwykle skuteczną politykę zagospodarowania odpadów. Składowanie na wysypisku nie jest efektywne. Ma negatywny wpływ na wody gruntowe i emisje do powietrza. W mieście postanowiono więc zbudować instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych, która nie tylko rozwiązuje problem śmieci (zagospodarowuje w skali roku 210 tys. ton odpadów), ale i umożliwia produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Energia cieplna zaspokaja potrzeby mieszkańców, a elektryczna trafia do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Ale spalanie to nie wszystko. Miasto ponad połowę odpadów komunalnych przekazuje do ponownego użycia i recyklingu. Już w 2021 r. poziom selektywnej zbiórki odpadów wyniósł ponad 40 proc. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na 2021 r. przewidywała poziom minimum 20-proc. Rok później, w 2022 r., było to już blisko 51 proc. W mieście znajdują się trzy punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz mobilny punkt selektywnego zbierania odpadów (tak zwany gratowóz). Zorganizowano także punkt „drugie życie rzeczy”, do którego przyjmowane są prze … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS