A A+ A++

Liczba wyświetleń: 1454

Od 1 lipca 2024 roku w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące plastikowych nakrętek na butelkach i kartonach z napojami. Zgodnie z nimi, nakrętki muszą być fabrycznie przymocowane do opakowania. Zmiany te są wynikiem wdrożenia Dyrektywy SUP (Single-Use Plastics), znanej również jako Dyrektywa plastikowa, która ma na celu ograniczenie ilości odpadów plastikowych i zwiększenie efektywności recyklingu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że głównym celem nowych przepisów jest zapewnienie, iż wszystkie elementy opakowania, w tym nakrętki, zostaną poddane recyklingowi. Plastikowe nakrętki, ze względu na swój niewielki rozmiar, często nie są wykrywane przez maszyny sortujące odpady i nie trafiają do recyklingu. Przymocowanie ich do butelek zwiększa szanse na to, że zostaną one właściwie przetworzone.

Ministerstwo zaleca, aby w przypadku przypadkowego oderwania nakrętki, przed wyrzuceniem butelki do kosza (żółtego pojemnika), najpierw ją zgnieść, a następnie zakręcić nakrętkę na pustej butelce. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo, że nakrętka zostanie poddana recyklingowi razem z butelką. Nie mówią jednak co zrobić gdy ktoś celowo zrywa tę nakrętkę, a tak zaczęła robić zdecydowana większość ludzi.

Wprowadzenie nowych przepisów budziło obawy wśród osób zaangażowanych w zbiórki nakrętek na cele charytatywne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja jednak, że akcje te nie będą zakazane. Konsumenci mogą nadal zbierać nakrętki i przekazywać je na cele dobroczynne. Zakaz dotyczy jedynie wprowadzania do obrotu napojów w opakowaniach bez przymocowanych nakrętek.

Wprowadzenie nowych przepisów wiązało się z dodatkowymi kosztami dla producentów. Firma Mlekpol, jeden z czołowych polskich producentów mleka, oceniła, że modernizacja linii produkcyjnych i wprowadzenie zintegrowanych nakrętek kosztowało ją 30 milionów złotych. Konieczne było nie tylko dostosowanie istniejących maszyn, ale także ich wymiana na nowe. Firma zaznacza, że choć cel regulacji jest słuszny, to brakowało skutecznego wyjaśnienia jej założeń.

Konsumenci również wyrazili swoje niezadowolenie z powodu zmian. Mlekpol przyznał, że musiał tłumaczyć się klientom, którzy byli zirytowani nowymi nakrętkami. Pomimo to, wielu konsumentów nadal chce brać udział w zbiórkach charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek, co pokazuje, że inicjatywy te są nadal ważne dla społeczeństwa.

Zmiany w przepisach rzekomo wynikają z konieczności ograniczenia ilości odpadów plastikowych, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Plastikowe odpady trafiają do oceanów, gdzie zagrażają życiu morskiemu, a także zanieczyszczają glebę i wodę. Przymocowanie nakrętek do butelek ma na celu zmniejszenie ilości porzuconych nakrętek, które często nie są poddawane recyklingowi.

Gdyby jednak chodziło o redukcję plastiku, to zakazano by gigantom, takim jak Coca-Cola czy PepsiCo, stosowania plastikowych butelek typu PET i nakazano stosowanie wielorazowych butelek szklanych z aluminiowymi kapslami. Można zatem założyć, że denerwujące przytwierdzone nakrętki mają sugerować rozwiązanie ekologiczne, podczas gdy jest to zasłona dymna, która ma odwrócić uwagę od rzeczywistego problemu, jakim są plastikowe butelki PET.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Plastik

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOto największa różnica w grze Świątek i Sabalenki. Brutalne słowa
Następny artykułMieszkańcy krakowskiej Nowej Huty przeciwko strefie przemysłowej