A A+ A++

Międzygórze, bo o nim mowa, to wieś w powiecie kłodzkim, która doczekała się takich przydomków, jak Polska Szwajcaria, Skarb Dolnego Śląska, Perła Sudetów czy Mała Szwajcaria. Czemu wieś usytuowana u podnóża Śnieżnika zawdzięcza porównanie do Szwajcarii? Nie tylko pięknym widokom, ale przede wszystkim charakterystycznej drewnianej zabudowie w stylu szwajcarskim.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Międzygórze: historia

Międzygórze usytuowane jest w dolinie u podnóża Śnieżnika, na wysokości od 570 do 670 m n.p.m., a jego historia sięga XVI wieku, kiedy to drwale i węglarze założyli tu osadę. Głównym źródłem utrzymania było tu wydobycie rudy żelaza, a gdy przestało się ono opłacać, miejscowa ludność zajęła się tkactwem i leśnictwem.

Międzygórze Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49870168

W 1840 roku niderlandzka księżna, Marianna Okońska, stworzyła tu ośrodek wypoczynkowy, jeden ze znanych i lubianych niemieckich kurortów. Począwszy od II połowy XIX wieku w tej klimatycznej miejscowości powstawały wille i pensjonaty wznoszone w stylu tyrolskim, z charakterystyczną wysoką kamienną podmurówką, obficie zdobionymi fasadami, snycerskimi dekoracjami z drewna, licznymi tarasami i okazałymi balkonami. Unikalna architektura, zabytkowe obiekty świeckie i sakralne oraz osobliwości przyrodnicze i krajobrazowe sprawiają, że Międzygórze jest miejscowością wartą odwiedzenia. Dodatkowym magnesem przyciągającym turystów może być fakt, że to tu właśnie w 1965 roku kręcono pierwszy odcinek kultowego serialu “Czterej Pancerni i pies”.

Międzygórze: atrakcje, które przyciągają jak magnes

Czym może zaskoczyć turystów Międzygórze? Atrakcje miejscowości i okolic wynikają z malowniczego położenia Międzygórza. Jest ono doskonałym punktem wyjściowym do górskich wędrówek, na przykład na Czarną Górę czy szczyt Śnieżnika. Są tu też świetne warunki do uprawiania sportu i rekreacji zarówno zimą, jak i latem.

Wodospad WilczkiWodospad Wilczki Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49362288

Niekwestionowaną atrakcją Międzygórza jest rezerwat przyrody Wodospad Wilczki, znajdujący się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat ten założono w 1958 roku, a jego centralnym punktem jest drugi co do wysokości wodospad w polskiej części Sudetów, Wodospad Wilczki, nazywany niegdyś Wodogrzmotami Żeromskiego. Obecna jego wysokość wynosi 22 metry, wyższy od niego jest jedynie Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Wodospad Wilczki podziwiać można z kilku platform widokowych, a na terenie rezerwatu wytyczono dydaktyczne ścieżki przyrodnicze.

Zapora wodnaZapora wodna Pixabay/menjugate

Kolejną atrakcję stanowi zapora wodna z początku XX wieku. Ma niecałe 30 metrów wysokości i około 108 metrów długości. Choć może pomieścić ogromne ilości wody, to w 1997 roku, podczas powodzi tysiąclecia, woda i tak przelewała się przez jej koronę. Zapora jest udostępniona turystycznie.

Drewniany kościół św. Jana OblubieńcaDrewniany kościół św. Jana Oblubieńca Autorstwa Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53974905

Wart zobaczenia jest także XVIII-wieczny drewniany kościół św. Jana Oblubieńca, jeden z zaledwie czterech drewnianych kościołów, jakie zachowały się na ziemiach kłodzkich. Interesujący jest barokowy wystrój jego wnętrza. Kościół ten był niegdyś kaplicą cmentarną, obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego. Innym ciekawym obiektem sakralnym jest Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości “Maria Śnieżna”, czyli późnobarokowy kościół górski z końca XVIII wieku. Wśród wartych obejrzenia budynków wymienić należy również drewniano-murowane sanatorium Gigant z 1882 roku (do dziś największy budynek w miejscowości) czy drewniany pensjonat Alpejski Dwór z początku XX wieku. Z dziećmi natomiast warto wybrać się do Ogrodu Bajek. Jest to unikalny skansen z drewnianymi podobiznami postaci z bajek, powstały w latach 20. minionego stulecia.

Pogoda – Międzygórze i mikroklimat tu panujący

Polska Szwajcaria kusi przepięknymi krajobrazami. Jaka jest tam pogoda? Międzygórze położone jest w dolinie, zatem można mówić o swoistym mikroklimacie tu panującym. Wiele zależy od tego, w jakim miesiącu planujemy odwiedzić Międzygórze. Obecnie średnia temperatura w ciągu dnia nie przekracza tu 20 stopni Celsjusza i przeważa duże zachmurzenie. Należy mieć na uwadze, że z danych historycznych dotyczących klimatu wynika, że maj jest najbardziej mokrym miesiącem w Międzygórzu (za najsuchszy uznawany jest luty). Najwyższe temperatury odnotowywane są tu w lipcu (najniższe w styczniu), najniższą wilgotnością względną charakteryzuje się sierpień. W sierpniu jest również najmniej wietrznie (za najbardziej wietrzny miesiąc uchodzi grudzień), za to najwięcej pogodnych, słonecznych dni przypada zwykle w lipcu (choć i w sierpniu na brak pogodnych dni narzekać nie można). Wychodzi więc na to, że dla osób chcących aktywnie spędzać czas w Międzygórzu najbardziej optymalnymi miesiącami będą lipiec i sierpień.

Międzygórze: noclegi dla turystów

Dla odwiedzających Międzygórze noclegi nie powinny być problemem. Baza noclegowa sukcesywnie się rozrasta, obecnie jest to już ponad 1000 miejsc noclegowych w pensjonatach, willach, pokojach gościnnych i gospodarstwach agroturystycznych. Miejsca noclegowe można znaleźć też w Schronisku PTTK Na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta oraz w Schronisku “Na Iglicznej”. W Międzygórzu i okolicach każdy powinien znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce noclegowe.

Zobacz też: Oto miejsca, które każdy Polak powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Najlepiej zrobić to w maju

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzutry Śląskie to przygoda rowerowa, na którą warto wyruszyć
Następny artykułTajemnicza śmierć w Londynie 19-latki z Warszawy. Matka: Dla służb jestem intruzem