Minister zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Narodowego Funduszu Zdrowia o “o wskazanie rozwiązania trudnej i budzącej zainteresowanie opinii publicznej sprawy refundacji mleka Neocate”.
Kiedy lekarz przepisuje receptę na lek, który jest w jakimś stopniu refundowany, sam musi określić poziom refundacji. Robi to na podstawie takich parametrów, jak wiek pacjenta czy rodzaj schorzenia. Co prawda, w systemie wskazane są poszczególne poziomy refundacji, ale ostateczna decyzja o wyborze jednego z nich zawsze należy do lekarza. Z tym nierzadko lekarze miewali problemy.
W wyniku trwających od 2019 kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczących m.in. refundacji mleka Neocate LCP, na wielu lekarzy kontrolerzy NFZ nałożyli finansowe, z tytułu, że dane dziecko dostało refundowany preparat wbrew zaleceniom MZ.
Problem dla lekarzy nie jest nowy i pisaliśmy o nim już w 2019 roku:
Andrzej Matyja interweniuje ws. preparatów mlekozastępczych
Natomiast dla samych lekarz, wciąż jest obecny i dotkliwy. Mianowicie, preparat Neocate jest refundowany tylko dla dzieci w pierwszym roku życia. Należy się on dzieciom z alergią na białka mleka krowiego. Dla starszych dzieci przewidziany został na liście refundacyjnej Neocate Junior. Niemniej jednak, pediatrzy i lekarze rodzinni uznawali, że ze względu na alergie pokarmowe, dla niektórych starszych dzieci lepszy będzie Neocate Junior.
-Określenie prawa do refundacji powinno się odbywać automatycznie, na podstawie zapisanych kodów rozpoznań ICD10, którymi NFZ dysponuje. Pacjent mógłby przyjść do apteki, podać nr PESEL, nr recepty a system sam by podał farmaceucie jaka refundacja choremu przysługuje. Nie wiem, dlaczego cały czas na nas spoczywa ten obowiązek. Kontrole NFZ z tego tytułu bywają dość dotkliwe. Ja sam miałem nałożoną karę 3 tys. zł za przepisywanie z niewłaściwą refundacją mleka zastępczego Neocate – wspominał w rozmowie z politykazdrowotna.com Andrzej Zapaśnik, lekarz POZ właściciel przychodni BaltiMed na Pomorzu i członek Federacji Porozumienie Zielonogórskie .
Kosztowne błędy na receptach
MZ interweniuje w sprawie refundacji mleka Neocate
“Refundacja z automatu” – pod takim hasłem Ministerstwo Zdrowia jeszcze pod przewodnictwem ministra Adama Niedzielskiego przedstawiło nowe e-rozwiązanie, które miało zostać wprowadzone w obszarze recept na leki refundowane. Prace nad nim w marcu 2023 roku rozpoczął specjalnie powołany zespół.
Określanie poziomu refundacji. Będzie nowa funkcjonalność dla lekarzy
Ponad rok później, w piątek 24. maja 2024 roku resort zdrowia poinformował o podjętej interwencji w obszarze ustalania poziomu refundacji mleka Neocate. – Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Narodowego Funduszu Zdrowia o wskazanie rozwiązania trudnej i budzącej zainteresowanie opinii publicznej sprawy refundacji mleka Neocate – czytamy we wpisie.
– Rozwiązanie musi być zgodne z obowiązującym prawem, a jednocześnie odzwierciedlać najważniejszą dla Minister Zdrowia zasadę, że dobro pacjenta jest najważniejsze. Żeby nie dopuścić w przyszłości do takich sytuacji, na polecenie pani Minister, Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Centrum E-zdrowie, pracuje nad automatycznym systemem refundacyjnym, który zapewni lekarzom bezpieczeństwo przy ustalaniu poziomu refundacji – wskazuje resort we wpisie na portalu “X”.
Zobacz również:
Nowa lista “antywywozowa” leków. Jakie produkty lecznicze zagrożone brakiem dostępności?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS