Odzyskane dzieła sztuki we Wrocławiu
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska przypomniała, że dzięki współpracy Muzeum Narodowego we Wrocławiu z resortem kultury udało się już odzyskać kilka kluczowych dzieł: „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego, „Via Cassia koło Rzymu” Oswalda Achenbacha, „Św. Iwo wspomaga biednych” Jacoba Jordaensa czy „Historia Apolla i Dafne” Abrahama Bloemaerta.
Przekonujemy się, jak ważne jest odkrywanie historii dzieł i obiektów. Za każdym dziełem, które trafia do muzeum, ale i za tymi, które już są w zbiorach jest historia, są ludzie, jakaś proweniencja. Odkrywanie tej historii, wyciąganie z niej wniosków jest naszym zobowiązaniem.
Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Personifikacja Wiary z kościoła św. Marii Magdaleny
Niewielka, ale cenna rzeźba, która została uroczyście przekazana Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, znajdowała się na epitafium Daniela von Anfanga Młodszego ufundowanego przez jego żonę Magdalenę z domu von Koye.
Częściowo zachowane do dziś epitafium znajduje się w kościele pw. św. Marii Magdaleny (na filarze pomiędzy 12. a 13. kaplicą nawy północnej świątyni).
Ta wyjątkowa rzeźba – personifikacja Wiary – jest kwintesencją sztuki wrocławskiej początków XVII wieku. Kształt, forma, kontrapost, detale anatomiczne – wszystko znamionuje sztukę na najwyższym poziomie. Jest dziełem zapewne samego Gerharda Hendrika (1559-1615), najwybitniejszego rzeźbiarza Wrocławia czasów przełomu XVI i XVII w., albo jego bardzo utalentowanego ucznia.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Rzeźba z kościoła św. Marii Magdaleny zaginęła ze świątyni w latach powojennych i trafiła do rejestru w bazie strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ubiegłym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu otrzymało ofertę zakupu właśnie owej rzeźby i po szczegółowych badaniach dyrektor Piotr Oszczanowski ustalił, że to poszukiwana personifikacja Wiary z epitafium w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.
Wiadomo, że po rozmowach z resortem kultury posiadaczka rzeźby zdecydowała się zwrócić figurę Skarbowi Państwa.
Wdzięczność dla ministerstwa kultury i jego departamentów idzie w parze z wdzięcznością dla tych, którzy decydują się za darmo oddać rzeczy do zbiorów publicznych. To bardzo ważne, bo obiekty nie są przez nas kupowane. Wracają w imię pewnych przyjętych zasad, które są bezwzględnie przestrzegane.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Rzeźba z XVII wieku zagości w Muzeum Narodowym
Rzeźba będzie obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, nie wróci do kościoła św. Marii Magdaleny.
– Epitafium zostało po wojnie zdewastowane, zaginęły obrazy, inskrypcje, figury, a ta jedna odzyskana byłaby co najmniej dziwnym i nie do końca zrozumiałym elementem. Wydaje nam się że dla bezpieczeństwa, ale i komfortu obcowania, jej miejsce wydaje się bardziej zasadne w Muzeum Narodowym we Wrocławiu – tłumaczy Piotr Oszczanowski.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu zapowiada, że zespół jest w trakcie procedur przywracania kolejnych znakomitych dzieł sztuki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS