Rarytas na greckich weselach
Kuchnia grecka to nie tylko souvlaki lub taztziki. Przysmakiem Greków, który może przypaść do gustu także Polakom, jest zupa, w której królują jajka i cytryna. Choć na pierwszy rzut oka takie połączenie brzmi dość egotycznie, połączenie nietypowych smaków pozytywnie zaskakuje. Początek avgolemono zapowiada się jak tradycyjny polski rosół, dopiero później nabiera śródziemnomorskiego klimatu. W daniu odnajdziemy aromatyczny wywar z kurczaka i warzyw, makaron orzo, a także ubitą pianę z jajek i świeży sok z cytryny.
Słoneczne agvolemono
Avgolemono jest zupą chętnie serwowaną nie tylko na greckich weselach, ale także spotkaniach rodzinnych. To nic innego jak połączenie esencjonalnego i pełnego smaku bulionu drobiowo-warzywnego z ubitą pianą jajeczną i dodatkiem soku z cytryny. W efekcie otrzymujemy niezwykle kremowe, aksamitne i delikatne danie.
Jak przygotować tradycyjną grecką zupę cytrynowo-jajeczną?123RF/PICSEL
Składniki na cytrynową zupę grecką
Jak się gotuje grecką zupę cytrynową?
-
Zaczynamy od ugotowania ryżu lub makaronu zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu. W kolejnym kroku przechodzimy do oczyszczenia i pokrojenia w kostkę piersi z kurczaka oraz udka.
-
Tak przygotowane mięso podsmażamy na złocisty kolor na mocno rozgrzanym tłuszczu. W międzyczasie myjemy, obieramy oraz kroimy na mniejsze kawałki marchewki, pietruszki, selera oraz por.
-
Warzywa oraz mięso umieszczamy w dużym garnku, dolewamy 1,5 litra wody, dodajemy gałązkę rozmarynu, liście laurowe oraz ziela angielskie.
-
Składniki gotujemy na niewielkim ogniu aż do miękkości warzy i uzyskania esencjonalnego bulionu. Następny eta wymaga od nas oddzielenia białek od żółtek.
-
Białka ubijamy na sztywną pianę z odrobiną soli, dodajemy żółtka i ciągle mieszamy. Na końcu dolewamy wyciśnięty sok z cytryny.
-
Do ubitych jajek z sokiem z cytryny dodajemy szklankę ciepłego bulionu, mieszamy i wlewamy z powrotem do garnka.
-
Kiedy warzywa będą już miękkie, wyławiamy je razem z mięsem z bulionu. Dla pewności możemy przecedzić wywar przez sitko. To dobry moment na doprawienie zupy solą i pieprzem.
-
Szybko zauważymy, że po dodaniu jajek zupa zaczyna gęstnieć. Podgrzewamy ją jeszcze przez chwilę na małym ogniu, pilnując, by nie powstała w niej jajecznica.
-
Zupę avgolemono podajemy z ryżem lub makaronem, kawałkami kurczaka i plasterkami oraz skórką cytryny. Smacznego!
Horiatiki, czyli wiejska sałatka greckaInteria Kulinaria
Sprawdź również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS