A A+ A++

Halina Humnicka, polonistka II LO w Przemyślu, po przejściu na emeryturę kontynuuje działalność wydawniczą. Jej staraniem ukazały się, między innymi, monografie jubileuszowe „Morawy” ze szczegółowym indeksem nazwisk absolwentów liceum. Najnowszym, szóstym już wydawnictwem pani profesor, jest książka zatytułowana: „Kultura antyczna w edukacji młodzieży II Licem Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu”.

Najnowsza książka Haliny Humnickiej poświęcona jest głównie patronowi szkoły i jego rodzinie, ale nie tylko.

„Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, ma charakter pamiątkowy. Prezentuje nauczycieli uczących łaciny i uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki z tego przedmiotu. Rodzina Morawskich ufundowała Nagrodę im. prof. Kazimierza Morawskiego motywującą uczniów II LO do doskonalenia znajomości łaciny i kultury antycznej. W publikacji wykorzystujemy między innymi wspomnienia absolwentów  II LO, nadesłane na prośbę nauczycielki łaciny, pani Ewy Wójcik. Napisali oni też, czy i jak język łaciński przydał im się w życiu. Wszyscy ukończyli studia wyższe, w tym filologiczne, prawnicze i medyczne. Ocalić od zapomnienia prace nauczycieli i uczniów, przybliżyć wybitną rodzinę Patrona szkoły i jej ogromne osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki – takie jest przesłanie tej książki.”

– napisała we wstępie autorka.

Okładkę najnowszej książki Haliny Humnickiej zdobią obrazy Penelopa oraz Popołudnie fauna Ryszarda Kałamarza.                 

Temu przesłaniu podporządkowana jest struktura książki. Od przypomnienia okoliczności wyboru w 1921 roku prof. Kazimierza Morawskiego na patrona Państwowego Gimnazjum nr II w Przemyślu, poprzez powojenne losy szkoły, zmianę patrona na poetę, Bronisława Broniewskiego, aż po lata współczesne i powrót do pierwszego patrona. Wybór nie był przypadkowy. Kazimierz Morawski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, należał do najwybitniejszych humanistów polskich na przełomie XIX i XX, był pierwszym filologiem klasycznym na miarę europejską. Szczegółową biografię profesora w pierwszych rozdziałach książki zamieściła Ewa Wójcik, nauczycielka łaciny w II LO. Następne rozdziały rozwijają wątki biograficzne rodziny profesora. Są one bogato ilustrowane unikatowymi, archiwalnymi rodzinnymi zdjęciami, pamiątkami, fragmentami listów, cytatami oficjalnych wystąpień profesora. Część epistolarna zawiera także bogatą korespondencję autorki książki i dyrekcji II LO z rodziną Morawskich.

Wspomnienia absolwentów

Równie interesująca, szczególnie dla absolwentów „Morawy”, jest druga część książki, w której poznajemy laureatów Nagrody Morawskich. Autorka przypomina wszystkich łacinników „Morawy”, począwszy od 1907, kończąc na latach współczesnych. Rozdział Łacinnicy we wspomnieniach ich uczniów przynosi między innymi wspomnienia światowej sławy naukowca, absolwentki II LO Lidii Morawskiej (matura 1971), Honorowej Obywatelki Przemyśla, prywatnie córki kapitana Henryka Jaskuły. Pani profesor w rozmowie z polonistką II LO dr Małgorzatą Wilgucką (finalistką Centralnej Olimpiady Języka Łacińskiego w roku 1987, wychowanki łacinniczki Zdzisławy Inglot) wspomina swojego łacinnika Kazimierza Litza. W książce o swojej pasji i zamiłowaniu do łaciny opowiedziała także sama Zdzisława Inglot, absolwentka II LO, nauczycielka łaciny tamże, aktualnie prowadząca szkołę językową. Przywołała swoich nauczycieli, kolegów z pokoju nauczycielskiego i uczniów.

Książkę zamyka szczegółowe kalendarium wydarzeń z życia II LO, które przygotował i opracował polonista II LO Robert Świdnicki. Okładkę zdobią obrazy Penelopa oraz Popołudnie fauna Ryszarda Kałamarza. Książka Haliny Huminckiej to ważny dokument humanistycznej tradycji II LO w Przemyślu. Autorka dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do jej wydania. Prosi jednocześnie zainteresowanych nabyciem książki o kontakt po 23.05.2024, w godzinach wieczornych, pod numerem telefonu: (16) 670-81-51 lub 695-393-662.

(red.)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Pszczoły na wadowickim rynku już w tę niedzielę!
Następny artykułJubileusz Michała Bajora. “Jestem spełnionym artystą, choć prywatnie mi się nie udało: