A A+ A++
Jeszcze do niedawna szkoła bez dzwonków była abstrakcją, pojęciem nie do wyobrażenia. To właśnie donośny, nagły dźwięk dzwonka informował o początku i końcu lekcji. W Szkole Podstawowej w Łączkach Kucharskich od poniedziałku na szkolnym korytarzu nie usłyszymy dzwonków.

Pani Dyrektor Monika Świątek-Bień wprowadziła to rozwiązanie, ponieważ uważa, że ma ono wiele korzyści dla uczniów i nauczycieli. Usunięcie dzwonków ze szkół wspiera zaufanie i partnerskie relacje, a nie jak dotychczas – egzekwowanie pracy i bezwzględny nakaz przestrzegania tych zasad. Wielu uczniów zmaga się także z różnymi problemami, np z nadwrażliwością słuchową. Kiedy dzwoni dzwonek mają odruch paniki: podskakują, zatykają uszy.

Skuteczne funkcjonowanie szkoły bez dzwonków sprawdziło się również w Skandynawii, która zyskała sobie miano docenianej i modelowej edukacji europejskiej. Zapewne większość z nas, rodziców, pamięta jaki niepokój i chaos w głowie wprowadzał dźwięk dzwonka. Badania jasno potwierdzają, że dzwonki powodują natężenie hałasu i podnoszą poczucie stresu zarówno u uczniów, jak i u nauczycieli. Dźwięk dzwonka na przerwę przyczynia się także do eskalacji energii uczniowskiej, a ponadto,  zdejmuje z uczniów odpowiedzialność za kontrolowanie czasu.

Największymi zaletami braku dzwonków w szkle są:

  • poprawa samopoczucia zarówno uczniów, jak i nauczycieli
  • wzmacnianie partnerskich relacji między uczniami a nauczycielami
  • kształtowanie cech charakteru takich jak odpowiedzialność,
  • rzetelność, cierpliwość i punktualność
  • minimalizowanie poziomu stresu w uczniach
  • motywowanie uczniów do większej samodzielności
  • obniżanie poziomu hałasu w szkole
Jak wygląda funkcjonowanie szkoły bez dzwonków?

Aby uczniowie mogli kontrolować czas i punktualnie stawiać się na zajęcia, w widocznych miejscach na terenie szkoły rozmieszczone są zegary. Wystarczy rzucić okiem na tarczę, aby poznać aktualną godzinę i obliczyć, za ile minut należy przyjść do sali. Brak dzwonków to również idealny sposób na to, aby uczniowie nauczyli się korzystać z tradycyjnych zegarków na rękę.

A skąd wiadomo, że lekcja się skończyła? To nauczyciel odpowiada za to, aby poinformować uczniów o końcu lekcji. Zamiast nagłego dzwonka dziękuje on uczniom za pracę, wspólnie spędzony czas i uwagę. Dzięki temu uczniowie mają poczucie szacunku, wiedzą, że są traktowani poważnie, a ich wysiłek został doceniony. Po takim pożegnaniu uczniowie mogą spakować swoje rzeczy i udać się na przerwę. Muszą jednak pamiętać, aby bez dzwonkowego przypomnienia punktualnie stawić się na kolejne zajęcia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec! Polski klub upada na naszych oczach. “Zespołu w Stężycy nie będzie”
Następny artykułPolska siatkarka przeszła operację. Mocny apel do kobiet. “Badajcie się”