Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Miejska Farma powstała na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego na Swojczycach i to właśnie uczelnia jest odpowiedzialna za uprawę – jej eksperci czuwają nad tym, by wszystko szło jak należy, a plony miały wysoką jakość.
Na Farmę przeznaczono na razie pole o powierzchni ok. 6 ha, ale w przyszłości może się ona powiększyć nawet do 30 ha. Teraz, w pierwszym roku działania, Miejska Farma wykorzystuje 2,5 ha. Niewiele? Tylko pozornie. Z takiego areału uzyskać można nawet 70 ton warzyw! Koszt działalności Farmy to około 1 mln złotych rocznie, z czego połowa tej kwoty pochodzi ze środków zewnętrznych.
Kto zyska dzięki Miejskiej Farmie?
Dzięki Miejskiej Farmie zyskają:
- dzieci chodzące do żłobków, które będą miały dostęp do świeżych, pełnowartościowych produktów, co jest fundamentem ich zdrowego rozwoju,
- osoby potrzebujące wsparcia (m.in. seniorzy i uchodźcy), które dostaną posiłki z nadwyżek warzyw,
- osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, które pracując w polu, zdobywają kompetencje zwiększające ich szanse na rynku pracy,
- środowisko, ponieważ na Farmie stosowane są metody uprawy, które nie szkodzą planecie.
Z ogromną radością i dumą ogłaszam inaugurację pierwszej w Polsce Miejskiej Farmy, która powstała we Wrocławiu. To innowacyjne przedsięwzięcie jest dowodem na nasze zaangażowanie w promowanie zdrowego stylu życia i ekologii. Wrocław zawsze był miastem innowacji i postępu. Wierzę, że nasz projekt stanie się wzorem do naśladowania dla innych miast w Polsce.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Jak działa farma? Tu nic się nie zmarnuje!
Ziemniaki, buraki, dynie i cukinie na razie rosną i z dnia na dzień są coraz większe. Gdy już będą nadawały się do jedzenia, będą raz w tygodniu trafiać do 16 żłobków wrocławskich publicznych, wchodzących w skład Wrocławskiego Zespołu Żłobków.
Za transport – oczywiście samochodem elektrycznym, by ograniczyć emisję CO2 – odpowiedzialna będzie Fundacja Mniej Więcej, wybrana przez miasto w drodze otwartego konkursu ofert dla NGO-sów.
Fundacja zajmie się także zagospodarowywaniem wszelkich nadwyżek, a już teraz wiadomo, że można się ich spodziewać.
– Na pewno się nie zmarnują: jesteśmy szefami kuchni i od dwóch lat we współpracy z miastem przygotowujemy codziennie około 200 posiłków dla osób, które potrzebują wsparcia, w tym wrocławskich seniorów i uchodźców – mówi Tomasz Wencek z Fundacji Mniej Więcej.
Farma i szansa na nowy start
W projekcie bierze udział 20 osób, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
Osoby zagrożone wykluczeniem pracują na farmie pod opieką ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz instruktorów z Wrocławskiego Centrum Integracji. Zdobywają umiejętności i kwalifikacje zawodowe, które pozwolą im w przyszłości powrócić na rynek pracy i usamodzielnić się ekonomicznie. Każda z nich korzysta także ze wsparcia psychologa i doradcy zawodowego.
Ewa Żmuda, zastępczyni dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji
Program aktywizacji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym jest na Farmie realizowany we współpracy z Departamentem Spraw Społecznych i Wrocławskim Centrum Integracji.
Innowacja na skalę krajową
– To, na co należy zwrócić uwagę, to szeroko pojęta cyrkularność tego projektu: zdrowe uprawy, w których produkcję zaangażowane są osoby wykluczone zawodowo, trafią na stoły wrocławskich żłobków, natomiast nadwyżki zagospodaruje partner NGO Fundacja Mniej Więcej. W ten sposób nic się nie zmarnuje. Będziemy też rozwijali strefę edukacyjną, do której wraz z naszym partnerem, firmą InPost, zaprosimy dzieci i młodzież szkolną. Nasz model organizacji farmy jest absolutnie innowacyjny na skalę krajową – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pominanowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM
Miejska Farma – projekt, który łączy
Projekt realizowany jest przez Departament Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, a także: Departamentem Spraw Społecznych UMW, Wrocławskim Centrum Integracji, Wrocławskim Zespołem Żłobków, Biurem Współpracy z Uczelniami Wyższymi UMW, Fundacją Mniej Więcej oraz partnerem biznesowym – firmą InPost, która wspierać będzie działania edukacyjne.
Cele projektu:
- Osiągnięcie korzyści społecznych poprzez reintegrację i aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem.
- Budowanie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez sukcesywne zwiększanie udziału lokalnej produkcji żywności w systemie żywnościowym miasta, zabezpieczenie dostaw lokalnej żywności do jednostek miejskich oraz zapobieganie marnowaniu pożywienia.
- Osiągnięcie korzyści środowiskowych poprzez zapobieganie zanieczyszczeniom; skrócenie łańcuchów dostaw wraz z minimalizacją śladu węglowego oraz promowanie rolnictwa ekologicznego. Ochrona bioróżnorodności i ekosystemów.
- Wsparcie edukacji w obszarze zrównoważonego rozwoju i zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie systemu żywnościowego – zrównoważonej produkcji, obrotu i konsumpcji żywności.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS