W kolejnym odcinku cyklu Trójmiejskie Biura odwiedzamy przestrzeń “Solidarność Codziennie”, która mieści się na trzecim piętrze w Europejskim Centrum Solidarności. W poprzednim sprawdzaliśmy, jak wygląda biuro Invest Komfort w Sea Towers w Gdyni.
Już od początku istnienia ECS trzecie piętro budynku było dedykowane organizacjom pozarządowym i społecznym. W tym miejscu na stałe aktualnie działa 10 podmiotów, które w ramach konkursu otrzymały biura. Należą do nich: Regionalne Centrum Wolontariatu, Gdańska Fundacja Dobroczynności, Video Studio Gdańsk, Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej, Fundacja im. Ks. Prof. Włodzimierza Sedlaka, Fundacja Przestrzenie Dialogu, Gdańska Fundacja Terapii i Rozwoju, Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządów Ruchu Solidarność, Fundacja Metapomoc oraz Fundacja Instytut Lecha Wałęsy.
– Solidarność Codziennie to jedyne takie miejsce w Gdańsku, które od trzech lat jest otwarte dla innych i zarządzane przez instytucję kultury, jaką jest Europejskie Centrum Solidarności. Konkurs na udostępnienie przestrzeni organizujemy dla organizacji co dwa lata. Dzięki temu różne grupy mogą z tej przestrzeni korzystać nieodpłatnie, ponosząc jedynie koszty mediów – mówi Sylwia Bruna z Solidarność Codziennie.
Drugą część stanowi przestrzeń współdzielona. Do dyspozycji organizacji pozarządowych, grup nieformalnych oraz osób indywidualnych – aktywistów społecznych były do tej pory przeznaczone trzy pomieszczenia, a od lutego są to cztery sale o łącznej powierzchni 80 m kw. Zainteresowani korzystają z tej przestrzeni również nieodpłatnie na zasadzie kalendarza udostępnień.
Oprócz biur i przestrzeni współdzielonej do dyspozycji użytkowników są także: szatnia, szafki dla organizacji, które spotykają się w otwartych salach regularnie, oraz wyposażona w podstawowe sprzęty i naczynia kuchnia.
Przestrzeń do realizowania działań społecznych
Trzecie piętro przeznaczone na działalność niekomercyjną zajmuje łącznie powierzchnię 350 m kw. Na stałe codziennie pracuje tam 30 osób, ale użytkowników przestrzeni współdzielonej jest znacznie więcej. W 2019 roku tylko z trzech sal skorzystało ponad 13 tys. osób.
– To ogromna liczba osób, które prowadzą działania apolityczne, spójne z misją Europejskiego Centrum Solidarności. Chociaż ECS funkcjonuje od ponad pięciu lat, a trzecie piętro od początku było przeznaczone na działania organizacji pozarządowych, to początkowo wszystkie sale były przeznaczone do wyłącznej dyspozycji wybranych organizacji. Obserwując potrzeby społeczeństwa, pojawił się pomysł na otwarcie części przestrzeni dla osób, które chcą tutaj pracować nad swoimi projektami – tłumaczy Sylwia Bruna.
W 2016 roku rozpoczęły się prace nad modyfikacją wnętrza, które zostało zaaranżowane przez gdańską grupę Gdyby. W aktualnym kształcie przestrzeń funkcjonuje od sierpnia 2017 roku.
– Zależało nam, żeby meble znajdujące się we współdzielonych salach były funkcjonalne i mobilne, a także, by była możliwość dopasowywania ich rozmieszczenia względem potrzeb różnych grup – podkreśla Bartosz Rief, współkoordynator przestrzeni.
Użytkownicy wnętrza
Grupy, które korzystają z sal współdzielonych, są bardzo różnorodne pod kątem obszaru zainteresowań. W tym miejscu spotykają się zarówno seniorzy i seniorki, osoby, które mają wyspecjalizowane działania pod kątem obywatelskości i działań twórczych i aktywizujących, a także grupy młodzieżowe, które chcą zmieniać świat i otwarcie mówić o swojej wizji Gdańska. Natomiast organizacje, które uzyskały pokoje biurowe na wyłączność, mają bardzo szeroki przekrój działalności – od wsparcia psychologicznego, problemów wykluczenia społecznego, praw obywatelskich aż po ekologię.
Warto podkreślić, że użytkownikiem tej przestrzeni może być każdy z nas. “Solidarność Codziennie” prowadzi bowiem spotkania, szkolenia i warsztaty, wspierające aktywność obywatelską.
“Trójmiejskie Biura” to cykl, w którym pokazujemy wnętrza biur znajdujących się na terenie Trójmiasta i jego okolic. Rozmawiamy o estetyce i funkcjonalnych rozwiązaniach, które ułatwiają codzienną pracę. Chcesz pokazać nam swoje biuro w tym cyklu? Prześlij trzy zdjęcia wnętrza na adres: [email protected].
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS