A A+ A++

Komisja Europejska przeznaczy ogromne środki na wzmocnienie potencjału obronnego Europy. Celem jest opracowanie przełomowych technologii wojskowych, które mają wielodomenowo unowocześnić europejskie armie i wzmocnić lokalny przemysł w świetle rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.

Europejski Fundusz Obronny finansowany przez Komisję Europejską zainwestuje ponad miliard euro w wiele projektów zbrojeniowych prowadzonych przez firmy z całej Europy. Celem jest przyspieszenie rozwoju nowych czołgów, samolotów transportowych, sprzętu antydronowego i okrętów, ale także laserowej broni energetycznej. 

Firmy z polskiego sektora obronnego znów poszkodowane?

Do dodatkowego finansowania wybrano łącznie 54 projekty z 236 nadesłanych zgłoszeń. Pochodzą one z wielu krajów Europy, w tym z Polski, choć jedynie jeden z projektów jest prowadzony przez polską firmę z państwowego sektora obronnego. W ponad 30% dofinansowanych programów rozwojowych biorą jednak udział polskie prywatne firmy oraz podmioty z krajowego sektora badawczego.

Nowe dofinansowania opierają się na wnioskach składanych od 2023 roku. Zwiększają one całkowite wydatki Unii Europejskiej na inicjatywy związane z badaniami i rozwojem nowoczesnego sprzętu wojskowego do ponad 3 miliardów euro od maja 2021 roku.

Czołgi przyszłości jednym z filarów nowej unijnej inicjatywy obronnej

Projekty MARTE oraz FMBTech, które zajmują się opracowaniem rozwiązań technologicznych dla nowego europejskiego czołgu, zostały zasilone łącznie sumą ponad 20 milionów euro. W programach bierze udział ponad 70 firm i instytutów badawczych z różnych branż. Wspólnie pracują one nad pojazdem, który oferował będzie znacznie lepszą ochronę i siłę ognia przy jednoczesnej optymalizacji niezawodności i kosztów produkcji przemysłowej.

Projekt ma trwać dwa lata. Przewodzi mu niemiecka firma MARTE ARGE GbR, a liczącymi się współpracownikami są szwedzki BAE Systems Bofors, włoski Aisent oraz beligjski FN Herstal. 

Największe fundusze trafią do programu rozwoju nowoczesnych korwet

Maksymalnie do 155 milionów euro trafi do francusko-włoskiej spółki Naviris, która przewodzi projektowi budowy nowej europejskiej korwety patrolowej. Program ma w ciągu najbliższych czterech lat zbudować dwa prototypy, które reprezentować będą dwie wersje okrętu. Pierwsza wersja ma być silnie uzbrojoną korwetą wielozadaniową, druga natomiast charakteryzować ma się zwiększonym zasięgiem.

W ramach prac badawczo-rozwojowych powstać ma także lądowe centrum testowe, które umożliwi dokładne sprawdzenie wszelkich systemów, które docelowo trafić mają na okręty. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko opóźnienia prac z powodu nieoczekiwanych problemów ze sprzętem.

Europa poważnie inwestuje w broń laserową

Spore wsparcie otrzymały projekty TALOS oraz TALOS-TWO, które docelowo mają doprowadzić do opracowania europejskiej broni laserowej o mocy 100 kilowatów do 2030 roku. Dofinansowanie ma dotyczyć drugiej fazy projektu i opiewać na 25 milionów euro w ciągu 3 lat. 

Program TALOS ma za zadanie stworzyć dwa demonstratory technologii do laserów o średnicy wiązki równej jednemu mikrometrowi. Oprócz tego powstać ma także europejski łańcuch dostaw nowych laserów, których efektywność w walce ma zostać dokładnie przetestowana. Dzięki projektowi Europa znacząco wzbogaci się o wiedzę dotyczącą broni laserowej, co pomoże w jej przyszłym rozwoju tego typu projektów.

Broń laserowa na współczesnym polu walki może zostać wykorzystana chociażby do walki z dronami oraz pociskami rakietowymi przeciwnika. Główną przeszkodą w rozwoju tego typu broni jest rozmycie się wiązki lasera w atmosferze na większych dystansach, szczególnie w w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułME 2024. Francja – ten rywal nie leży biało-czerwonym
Następny artykułSamsung przedstawia pierwszy na świecie wyświetlacz QD-LED. To technologia, która może zastąpić OLED