W minioną sobotę odbyła się 14. edycja Biegu Częstochowskiego, przyciągając ponad 800 uczestników z różnych zakątków świata. Wśród mężczyzn triumfował Kenijczyk Rond Kennedy Kipkemoi, który pokonał dystans 10 km w imponującym czasie 00:31:05. Z kolei w rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Kibii Vitalyne Jemaiyo, również z Kenii, z wynikiem 00:36:00.

1. Ponad 800 uczestników z różnych krajów brało udział w biegu.
  2. Rond Kennedy Kipkemoi zwyciężył w kategorii mężczyzn, a Kibii Vitalyne Jemaiyo wśród kobiet.
  3. Najlepszym Polakiem był Mateusz Mrówka, a Polką Sylwia Ślęzak.
  4. Impreza miała na celu popularyzację biegania i promocję miasta.

Start i meta Biegu Częstochowskiego znajdowały się w III Alei NMP, w pobliżu Miejskiej Galerii Sztuki, a trasa prowadziła wokół Klasztoru Jasnogórskiego. Zawodnicy mieli do pokonania 10-kilometrową pętlę, a sygnał do rozpoczęcia rywalizacji dał prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk. Tłumy kibiców zgromadziły się, aby dopingować biegaczy z bliska.

Drugie miejsce w kategorii mężczyzn zajął Kimaiyo Shedrack Kiptoo, również z Kenii, z czasem 00:31:56. Najszybszym Polakiem w biegu okazał się Mateusz Mrówka, który finiszował na trzeciej pozycji z wynikiem 00:33:07. Wśród kobiet, tuż za najlepszą zawodniczką z Kenii, na metę wbiegła Sylwia Ślęzak, osiągając czas 00:36:37.

W klasyfikacji generalnej zarówno kobiet, jak i mężczyzn, nagrody pieniężne wynosiły: za pierwsze miejsce 700 zł, za drugie 500 zł, a za trzecie 300 zł. Dodatkowo, najszybsza Polka i najszybszy Polak otrzymali po 700 zł. Każdy uczestnik biegu został uhonorowany pamiątkowym medalem.

Organizatorami biegu było Stowarzyszenie Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani” Częstochowa, które współpracowało z Urzędem Miasta, Komendą Miejską Policji, Miejskim Zarządem Dróg, Strażą Miejską, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz IV LO im. H. Sienkiewicza. Celem wydarzenia była popularyzacja biegania jako najprostszej formy aktywności fizycznej oraz promocja miasta i integracja jego mieszkańców.

Impreza ta, podobnie jak w poprzednich latach, cieszyła się dużym zainteresowaniem, a duch sportowej rywalizacji i radość z aktywności fizycznej były widoczne na twarzach wszystkich uczestników.

Źródło: Urząd Miasta Częstochowa