A A+ A++

Wyrok został opublikowany na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przepisy, w zakresie których wydano polecenia “w związku z przygotowaniem wyborów w stanie epidemii”.

Uzasadnienie wyroku

Mateusz Morawiecki miał prawo wydawania decyzji, zlecających organizację wyborów korespondencyjnych w czasie pandemii – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

TK stwierdził, że obowiązujący wówczas przepis ustawy “antycovidowej” nie tylko dawał premierowi takie prawo, ale wręcz nakazywał podjęcie działań, prowadzących do przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie.

Prezes Rady Ministrów w trakcie wydawania poleceń na podstawie zaskarżonego przepisu miał prawo uważać, że jego zakres obejmuje kompetencję organizacji wyborów. Premier realizując w takim rozumieniu dyspozycje ustawy, realizował ciążące na nim obowiązki wynikające z ustawy zasadniczej – uzasadniała wyrok Krystyna Pawłowicz.

Sędzia Pawłowicz jest zdania, że “organy władzy publicznej zobowiązane były przepisami konstytucji do organizacji wyborów prezydenckich w stosownym terminie”. TK zgadza się, że niezwykle silny mandat demokratyczny należący do Prezydenta RP powinien być chroniony nawet w stanie epidemii – podkreśliła.

Jak powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Krystyna Pawłowicz, “nota bene gdyby również Senat wykazał się poszanowaniem konstytucyjnej zasady współdziałania władz w tamtym czasie i podjął uchwałę w sprawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów na prezydenta znacznie szybciej niż po 28 dniach, czyli na przykład podobnie jak Sejm w ciągu jednego dnia, wówczas przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku okazałoby się możliwe”.

Jednogłośna decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł jednogłośnie w składzie:

  • Stanisław Piotrowicz – przewodniczący,
  • Krystyna Pawłowicz – sprawozdawca,
  • Julia Przyłębska,
  • Bartłomiej Sochański,
  • Rafał Wojciechowski,

Trybunał ponadto postanowił “umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie”.

Morawiecki przed komisją śledczą: PO postanowiła dokonać obstrukcji

W minionym tygodniu Mateusz Morawiecki stanął przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych.

W momencie, kiedy marszałek (Małgorzata – przyp. red.) Kidawa-Błońska straciła szansę na zwycięstwo w wyborach prezydenckich, PO postanowiła dokonać obstrukcji (…) i przekonać dodatkowo jeszcze kilku, kilkunastu posłów z naszego obozu, co też się stało – stąd rola premiera (Jarosława – przyp. red.) Gowina – powiedział wówczas były premier.

Morawiecki stwierdził też, że – jego zdaniem – to PO jest winna temu, iż przy przygotowywaniu wyborów “poszło w błoto 70 mln zł”.

Przesłuchiwany tego samego dnia przed południem prof. Piotr Uziębło oświadczył z kolei, że “jest przesłanka, iż Morawiecki mógł złamać konstytucję”, wydając polecenia, by przygotować wybory kopertowe.

Więcej informacji o tym, co Mateusz Morawiecki powiedział przed komisją śledczą znajdziecie TUTAJ.

Wyrok zapadł po wniosku grupy posłów

Trybunał Konstytucyjny na swojej stronie internetowej poinformował, że dzisiejszy wyrok został wydany “po rozpoznaniu, z udziałem wnioskodawcy oraz Prokuratora Generalnego, na rozprawie w dniach 4 i 25 kwietnia oraz 14 maja 2024 r., wniosku grupy posłów o zbadanie zgodności“.

Sprawa została zainicjowana wnioskiem grupy posłów PiS złożonym na początku grudnia 2023 roku.

Wniosek dotyczył przepisu z ustaw “antycovidowych” z 2020 roku, według którego “Prezes Rady Ministrów, z własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody, po poinformowaniu ministra właściwego do spraw gospodarki może, w związku z przeciwdziałaniem Covid-19, wydawać polecenia obowiązujące inne (…) osoby prawne i jednostki organizacyjne (…) oraz przedsiębiorców”. Jak podkreślali wnioskodawcy, konieczne było rozstrzygniecie, czy ten przepis pozwalał, czy nie pozwalał na wydawanie poleceń w sprawie wyborów.

Tło sprawy stanowiły decyzje ówczesnego premiera Morawieckiego – m.in. z 16 kwietnia 2020 r., w której szef rządu polecił Poczcie Polskiej działania w zakresie przeciwdziałania Covid-19, polegające na podjęciu i realizacji czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych Prezydenta RP w 2020 r., które z powodu pandemii miały się odbyć w trybie korespondencyjnym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister nauki: Nie będziemy odsyłać ukraińskich studentów
Następny artykułSzok! Śmierć w wyniku turbulencji podczas lotu do Singapuru