Można też było postrzelać, wejść do czołgu, zwiedzić za darmo wystawy i posłuchać zespołu Iskierczanie.
Sobotnia Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Dębicy była drugą, która w zeszłym tygodniu odbyła się w naszym powiecie. Dzień wcześniej na taka impreza zaprosiła też pasjonatów historii Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie.
Agnieszka Kruszyńska-Idzior, autorka książek Góra Śmierci. Poligon SS i hitlerowski obóz pracy w Pustkowie oraz Dębica i okolice. To, co najważniejsze, podpisywała je tak w Paszczynie, jak i w Dębicy.
– W Paszczynie było tyle ludzi, że przez 2,5 godziny właściwie nie wstawałam od stolika – mówi.
W Dębicy również nie brakowało tych, którzy chcieli zdobyć autograf na stronach książek, które wyszły spod jej pióra.
Wielbiciele literatury mogli także wziąć udział w quizach dotyczących Pana Tadeusza, zorganizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną.
– Mieliśmy tu dziś parę, która razem miała 160 lat i pani bez zająknięcia wyrecytowała nam całą Inwokację – stwierdziła z podziwem Jolanta Ligęzka, która z koleżankami namawiała gości muzeum do sprawdzenia tego, jak dużo jeszcze pamiętają z dzieła Adama Mickiewicza.
Głównym wydarzeniem sobotniej imprezy było otwarcie nowej wystawy czasowej, zatytułowanej Polski strój narodowy i regionalny. Tradycja i nowe aranżacje, po której oprowadzał Tomasz Czapla, dyrektor MR. Na tych, którzy zgłodnieli, czekał bigos przygotowany przez gospodynie z Mokrego, a dla tych, którym jeszcze mało było atrakcji, wystąpił zespół Iskierczanie.
Dębicka odsłona Nocy Muzeów była też okazją do oddania hołdu żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, związanym z naszym powiatem, którzy w maju 1944 roku uczestniczyli w bitwie o Monte Cassino. Poświęcona im tablica zawisła na terenie muzeum 10 lat temu.
A już w sobotę 25 maja na Noc Muzeów zaprasza Muzeum Regionalne w Pilźnie. O godz. 16:00 rozpoczną ją warsztaty plenerowe dla dzieci. Na godz. 18:00 organizatorzy zaplanowali projekcję bajek, a na godz .19:00 w ogrodzie Szczeklika otwarcie wystawy pt. Wspólne korzenie – kulturalne inicjatywy pilźnian w 20-leciu międzywojennym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS