A A+ A++

Z pewnością większość z nas przez ostatnie tygodnie widziała w naszym szkolnym ogrodzie bardzo energiczną ekipę pracującą i eksperymentującą nad inteligentnym systemem nawadniania AquaSMART z wykorzystaniem deszczówki. Jest to praca wykonana na konkurs „Wschodzący Innowatorzy” zorganizowany przez przez Politechniczną sieć VIA CARPATIA.

Podstawowym celem tego konkursu jest rozwijanie innowacyjnej myśli technicznej w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych, a także promowanie nauk inżynierskich wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Nasi uczniowie – Szymon Jagiełło, Kamil Lauzer i Krzysztof Kucharski z kl. 2bT zdobyli w tym trudnym konkursie zaszczytne III miejsce. Trwał on trzy miesiące i składał się z trzech etapów.

Oficjalne wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas uroczystej Gali wręczenia nagród, która odbyła się 26.04.2024 r. w obecności Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem – prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa oraz komisji konkursowej, na czele z przewodniczącym – dr hab. inż. Mariuszem Sobolakiem – prof. Politechniki Rzeszowskiej oraz Łukaszem Szubą – dyrektorem Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.

W budowie systemu bardzo pomogli uczniowie kl. 1ceT: Paweł Goleń i Kacper Świerczyński. Dzięki ich umiejętnościom drużyna zdążyła na czas przekazać system do finałowej oceny. Projekt wymagał wiedzy inżynierskiej z informatyki, elektroniki i automatyki. Konieczne były umiejętności w zakresie hydrauliki i ogrodnictwa.

System AquaSMART optymalizuje zużycie wody poprzez wykorzystanie deszczówki. Posiada własną stację pogodową, przez co podlewanie roślin odbywa się we właściwym czasie oraz – dzięki czujnikom wilgotności gleby – nie dopuszcza do przesuszenia lub zalania roślin. Największą innowacją jest korzystanie online z prognoz pobieranych z internetowych serwisów pogodowych. Przyczynia się to do oszczędności wody wodociągowej, gdyż w przypadku braku deszczówki i spodziewanych opadów, system nie pobiera wody z wodociągu, tylko „czeka” na deszcz. Całością systemu można sterować dzięki smartfonowej aplikacji mobilnej.

źródło: ZS nr 2 w Dębicy

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurze i grad w powiecie zgierskim: ostrzeżenie meteorologiczne na 18-19 maja
Następny artykułAMD Zen 6 – nowy przeciek zdradza konfiguracje CCD, nawet do 32 rdzeni