A A+ A++

Warunkiem uczestnictwa w programie było zameldowanie we Wrocławiu i odpowiedni wiek dziecka (ur. 2005-2012). Uniwersytet Medyczny zaprosił na badania 1250 dzieci i 1250 rodziców. Co dwa lata te same osoby są proszone o powtórzenie badań. Ankietę i wyniki badań analizują specjaliści z UMed. Liderem projektu jest prof. Tomasz Zatoński, otolaryngolog, prorektor Uniwersytetu Medycznego.

Jakie badania i po co?

W ramach PICTURE wykonywane są:

  • badania laboratoryjne z krwi, moczu i kału, w tym morfologia krwi, poziom glukozy, hemoglobiny, kreatyniny, cholesterolu, elektrolitów i hormonu tyreotropowego (TSH);
  • badania antropometryczne, czyli budowa i skład masy ciała;
  • badania diagnostyczne, np. EKG, spirometria, ciśnienie tętnicze, pomiar siły uścisku.

Celem badania jest kompleksowa ocena stanu zdrowia dziecka oraz jego opiekuna. – Dzięki temu „zdjęciu” stanu zdrowia wrocławian poszerzamy nasze rozumienie ważnych przyczyn zachorowalności i umieralności na terenie naszego miasta. Śledzimy wpływ czynników środowiskowych i społecznych na styl życia jego mieszkańców. A po dokładnej analizie uzyskanych wyników, a jest to ogromna baza informacji, będziemy mogli wskazać przyczyny występujących różnic w zdrowiu populacji mieszkańców Wrocławia. Badania będziemy prowadzili w odstępach dwuletnich jak najdłużej – wyjaśnia prof. Tomasz Zatoński.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDąbrowa Górnicza. Wybuch gazu w domu jednorodzinnym. Tragiczny finał poszukiwań
Następny artykułNakło nad Notecią: Wolontariusze Staszica znowu w akcji!