A A+ A++

Na powierzchni 853 ha mieszka tu ponad  31 tys. 300 osób. Od 2019 roku Miasto zrealizowało (lub jest w trakcie realizacji) 116 projektów. Oto kilka przykładów.

Tramwaj przez Popowice

Jedną z największych inwestycji tramwajowych nie tylko w historii osiedla, ale i Wrocławia jest wybudowana dzięki wsparciu Unii Europejskiej  4-kilometrowa trasa tramwajowa, którą w maju ubiegłego roku pojechały nowe linie tramwajowe: 18  i 19, którymi można dotrzeć z Kozanowa na Gaj i do zoo. Żeby to było możliwe, nie wystarczyło ułożenie torów. Trzeba było dostosować istniejące drogi, przebudować wiadukt kolejowy nad ul. Długą, wzmocnić most Dmowskiego, zbudować stację zasilającą, przebudować uzbrojenie itd. Powstały także zupełnie nowe przystanki, ścieżki rowerowe i chodniki.

Zobacz, jak wygląda przejazd tramwajem nr 19 z kabiny motorniczego:

Przebudowa żłobka przy Dokerskiej

Na początku ubiegłego roku zakończyła się przebudowa żłobka przy ul. Dokerskiej. Zmienił się układ pomieszczeń, wymieniono wszystkie instalacje, ocieplono budynek, przebudowano taras i wejście główne, słowem cały obiekt zmienił się nie do poznania. Żłobek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a w salach dla dzieci, kuchni i jadalni zamontowano klimatyzację. Zastosowano też wiele ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, m.in. panele fotowoltaiczne. Przy żłobku są teraz trzy place zabaw i ogród deszczowy, przybyło także zieleni.

A tak wyglądał żłobek przy ul. Dokerskiej w dniu otwarcia po kapitalnym remoncie.

Muzeum Śląska Wrocław

We wrześniu ubiegłego roku na stadionie Tarczyński Arena zostało otwarte nowoczesne, multimedialne Muzeum Śląska Wrocław. To prawdziwa gratka dla fanów piłki nożnej: historia klubu od 1946 roku, wywiady z piłkarzami i trenerami, trofea, nagrania z meczów, które można ogląda na ekranach dotykowych i dużo, dużo więcej.

Skatepark i Wesoła Górka

Dzięki WBO bezużyteczny nieczynny zbiornik przeciwpożarowy między ul. Rękodzielniczą, Tkacką i Górniczą zmienił się w oświetlony skatepark, z którego można korzystać od ubiegłego roku. Są tu profesjonalne przeszkody typu greenbox czy quarter pipe, dookoła zieleń i ławki.

Już niedługo będzie też można korzystać z pobliskiej Wesołej Górki. To kolejny projekt realizowany w ramach WBO, zmieniający istniejącą górkę w miejsce zabaw ze zjeżdżalnią skarpową, ścianką wspinaczkową, dwoma placami zabaw z bezpieczną nawierzchnią oraz urządzeniami do balansowania.

To jeszcze nie wszystko, bo…

To oczywiście nie wszystko, bo np. w 2021 w ramach WBO powstał integracyjny plac zabaw z huśtawkami i karuzelą dla dzieci na wózkach przy Zespole Szkół nr 121 przy ul. Ignuta, w 2022 roku zakończyła się przebudowa i remont basenu w SP nr 3 przy ul. Bobrzej, a w 2023 roku na najwyższej kondygnacji parkingu przy Tarczyński Arena Wrocław powstała największa we Wrocławiu farma fotowoltaiczna, która w letnie dni może pokryć nawet 100 proc. zapotrzebowania stadionu na energię elektryczną niezbędną do codziennej, biurowej pracy.

Sporo się dzieje!

Na osiedlu sporo się dzieje. Np. 11 maja przy SP 33 przy ul. Kolistej 17 odbędzie się Bezpiecznik – piknik, podczas którego można się dowiedzieć wszystkiego na temat zdrowia i bezpieczeństwa. Z kolei 25 maja w ZSP 21 przy ul. Ignuta odbędzie się Dzień Dziecka bez Barier. Najróżniejsze przedsięwzięcia organizuje m.in. partnerstwo lokalne, w skład którego wchodzą: RO, CAL Kozanów (piszemy o nim  w osobnym tekście) szkoły, przedszkola, lokalni biznesmeni i nie tylko.

Osiedle w skrócie

Legnicka 65

Legnicka 65 to ważny adres nie tylko dla mieszkańców osiedla. Działa tu Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Sektor 3 , prowadzone przez fundację Umbrella, a wraz z nim organizacje, które wspiera. Jest tu także Pracownia Projektów Międzykulturowych Zajezdnia oraz Młodzieżowe Centrum Inicjatyw Proposłecznych  Moje Miejsce, prowadzone przez Stowarzyszenia Tratwa. 

Tramwaj Maximum

W zajezdni przy ul. Popowickiej „mieszka” odrestaurowany (m.in. dzięki środkom WBO) tramwaj Maximum, który został w ubiegłym roku nagrodzony Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim. Wyróżnienie odebrał Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Pojazd powstał w 1901 roku, a ocalał tylko cudem – przez blisko pół wieku był… altanką w ogródku działkowym w Smolcu. Remont trwał wiele lat i był wieloetapowy, ale tramwaj już jeździ. Niektórzy szczęśliwcy mieli już okazję nim jechać, np. szlakiem filmów realizowanych we Wrocławiu.

Tak wyglądał tramwaj Maximum przed ostatnim etapem remontu.

Zniżki w programie Nasz Wrocław

Za osiedlu można liczyć na zniżki w ramach programu Nasz Wrocław w wielu miejscach. Są to: Creator, Pływalnia Orbita, Wrocławski Klub Anima, WKS Śląsk Wrocław (bilety Nasz Wrocław tylko przy kasie przy ul. Oporowskiej, Muzeum Śląska Wrocław i Lodowisko Tarczyński Arena.

Rada osiedla

Konrad Postawa, Przewodniczący Zarządu Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn. zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdy wtorek miesiąca w godz. 17-19 w siedzibie RO przy ul. Rękodzielniczej 1 (wejście od ul. Murarskiej).

Strażnik osiedlowy

Strażnikiem osiedlowym osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn. jest Krzysztof Szumski, tel.  600 908 532, Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwenci można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Dzielnicowi

Osiedle Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn. To rejon komisariatu Wrocław-Fabryczna. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • Nastazja Mądrzańska, tel. 601 702 682, e-mail: dzielnicowy.fabryczna1[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl,
  • . asp.Joanna SmugIwanowska, tel. 601 703 211, e-mail:   fabryczna2[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl,
  • sierż. szt. Michał Sługocki, tel. 602 611 134, e-mail:  fabryczna5[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl,
  • mł. asp. Marcin Semczyszyn, tel. 601 817 287, e-mail: fabryczna8[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • Michał Dybowski, tel. 601 703 427, e-mail: dzielnicowy.fabryczna9[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Komunikacja

  • Tramwaje: 3, 10, 12, 18, 19, 20, 21, 22
  • Autobusy dzienne: 101, 102, 103, 104, 119, 122, 123, 126, 127, 128, 129, 136, 143, 152, 319, 607
  • Autobusy nocne: 243, 245, 246, 253
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: W parafii św. Jana Kantego w Częstochowie odbyła się pierwsza komunia święta [ZDJĘCIA]
Następny artykułPani prezydent Gliwic o problemach z parkowaniem – czas na konkrety.