A A+ A++

Według najnowszych wyników badania Global Burden of Disease Study 2021, które zostały opublikowane na łamach czasopisma Lancet, oczekiwana długość trwania życia wzrośnie do 2050 roku o blisko 5 lat.

Będziemy żyć coraz dłużej. Niekoniecznie w zdrowiu, ale dłużej
/123RF/PICSEL

Naukowcy mają dla nas dobre wieści, bo jak wynika z nowego badania, oczekiwana długość trwania życia rośnie w świetnym tempie. Ich ustalenia sugerują, że do roku 2050 średnia długość życia na całym świecie wzrośnie o prawie pięć lat, a mówiąc precyzyjniej o 4,9 roku dla mężczyzn (z 71,1 lat do 76 lat) i 4,2 roku dla kobiet (z 76,2 lat do 80,5 roku). Raport Global Burden of Disease Study (GBD) 2021 sugeruje także, że największy wzrost odnotują kraje, w których średnia długość życia jest obecnie krótsza

Może to przyczynić się do zbieżności wzrostu średniej długości życia w różnych obszarach geograficznych, a duży wpływ na tę tendencję mają środki w zakresie zdrowia publicznego, które zapobiegają i poprawiają wskaźniki przeżywalności w przypadku kilku chorób sercowo-naczyniowych, COVID-19 oraz szeregu chorób sklasyfikowanych wspólnie jako CMNN (ang. Communicable, maternal, perinatal and nutritional conditions), czyli chorób zakaźnych, chorób związanych z ciążą i porodem oraz chorób z powodu niewystarczającego spożycia składników odżywczych.

Będziemy żyć dłużej, ale…

Badanie podkreśla też ciągłe przesuwanie się obciążenia chorobami w stronę chorób niezakaźnych, jak choroby układu krążenia, nowotwory, przewlekła obturacyjna choroba płuc i cukrzyca. Oczekuje się również, że wzrost narażenia na czynniki ryzyka związane z chorobami niezakaźnymi, w tym otyłość, wysokie ciśnienie krwi, niewłaściwa dieta i palenie tytoniu, znacząco wpłynie na obciążenie chorobami następnego pokolenia.

Dlatego chociaż prognozuje się, że globalna średnia długość życia wzrośnie o 4,5 roku, z 73,6 lat w 2022 r. do 78,1 lat w 2050 r., to jednocześnie globalna oczekiwana długość życia w zdrowiu (HALE) wzrośnie z 64,8 lat w 2022 r. do 67,4 lat w 2050 r., co oznacza … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrugie Śniadanie w Parku Miejskim po raz pierwszy
Następny artykułGradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]