W niniejszym artykule chciałbym przedstawić stanowisko podające w wątpliwość kategoryczność tych osądów. Przekazana przez emitenta do wiadomości publicznej informacja nt. pożaru nie spełnia w sposób bezdyskusyjny kryteriów informacji poufnej, a nawet jeśli, nie ma oczywistych podstaw do stawiania emitentowi zarzutu zbyt późnego jej przekazania do wiadomości publicznej.
Czytaj więcej
Dwie informacje związane z pożarem – która poufna?
W pierwszej kolejności jednak należy podkreślić, że pożar Centrum Handlowego MARYWILSKA 44 może być rozpatrywany z perspektywy, co najmniej dwóch informacji: (i) o pożarze, czyli spaleniu się centrum handlowego oraz (ii) o skutkach (w szczególności finansowych) pożaru dla spółki giełdowej i całej tworzonej przez nią grupy kapitałowej. Pierwsza, informacja o pożarze, nie jest informacją poufną, choćby dlatego, że od samego początku jest powszechnie dostępna i znana. Dopiero druga (i ewentualnie kolejna) informacja może spełniać kryteria informacji poufnej, ponieważ jej głównym komponentem jest ocena wpływu zaistniałego zdarzenia na wynik finansowy emitenta.
„Niezwłocznie” – kiedy zaczyna się odliczanie?
Powyższe rozróżnienie ma znaczenie dla oceny, czy informacja poufna została przekazana do publicznej wiadomości „niezwłocznie”. Spalenie to zjawisko, które już wystąpiło (w nocy, nad ranem?), natomiast analiza skutków tego zjawiska wymaga wysiłku intelektualnego i współpracy zespołu ludzi, co wymaga czasu, aby przedstawić rzetelne dane. To oznacza, że gdyby każda z tych informacji była informacją poufną, termin na realizację obowiązku informacyjnego („niezwłocznie”) rozpocząłby bieg w innym momencie w odniesieniu do każdej z nich.
Przykład: termin na realizację obowiązku informacyjnego w odniesieniu do informacji o pożarze (zdarzeniu, które miało miejsce) rozpocząłby biec w momencie spalenia. Z uwagi na dość prosty komunikat, moglibyśmy zakładać, że rzeczywiście informacja ta zostanie przekazana w ciągu kilku godzin. W takim stanie faktycznym moglibyśmy podawać w wątpliwość terminowość przekazania informacji poufnej do wiadomości publicznej, ponieważ raport bieżący ukazał się o godzinie 21:59.
Niemniej jednak, tak jak napisałem wyżej, to nie informacja o pożarze jest informacją poufną, a (ewentualnie) informacja o skutkach tego pożaru dla emitenta i dopiero od momentu sporządzenia … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS