Dzień po dniu koszykarskie zespoły z II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu zostały najlepszymi na Podkarpaciu w Licealiadzie. To niecodzienna, ale niezwykle przyjemna, sytuacja w sporcie szkolnym. Najpierw po mistrzowski tytuł sięgnęły dziewczęta, nazajutrz chłopcy. Bez dwóch zdań: „Morawa” basketem stoi! (choć oczywiście nie tylko).

Koszykarski finał wojewódzki Licealiady dziewcząt rozegrano w hali I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. Po eliminacjach powiatowych, sześciu turniejach rejonowych, trzech półfinałach wojewódzkich i turnieju barażowym do finału awansowały cztery najlepsze zespoły Podkarpacia. To: I LO Rzeszów, Samorządowe LO Stalowa Wola, I LO Sanok oraz II LO Przemyśl

Losowanie wyłoniło pary półfinałowe. W pierwszej I LO Rzeszów wygrało z gospodyniami zawodów 59:37, a II LO Przemyśl pokonało zespół Samorządowego LO Stalowa Wola 45:36. Finał wzbudził ogromne emocje. Przez ostatnich kilka lat zespół z Rzeszowa nie przegrał nawet spotkania, zdobywając w 2022 i 2023 r. tytuł najlepszej ekipy województwa. W tych samych latach przemyskie koszykarki były drugie.

A że – jak wiadomo – nic nie może przecież wiecznie trwać, zespół z przemyskiej „Morawy” dopiął swego. Wreszcie dopadł rzeszowianki. Ekipa II LO w Przemyślu rozpoczęła mecz finałowy z takim impetem, że szybko osiągnęły nawet kilkunastopunktową przewagę. Przede wszystkim znakomicie rzucały za 3 punkty. W końcówce młode rzeszowianki rzuciły się w pogoń i doprowadziły do remisu 55:55. Ale tzw. buzzer better, rzut zza linii 6,75 m oddany w… ostatniej sekundzie meczu (!), dał triumf „Morawie”, prowadzonej przez Małgorzatę Zubik-Borysławską. Po raz pierwszy w historii tej szkoły w tej dyscyplinie.

II LO w Przemyślu wystąpiło w składzie: Magdalenia Babieczko, Oliwia Łabuńska, Jessica Zielenkiewicz, Estera Nowosielecka, Oliwia Kochman, Nikola Brem, Antonina Blecharczyk, Martyna Maziarczyk, Maja Szuban i Julia Hełmecka.

Chłopcy nie chcieli być gorsi

Reprezentacja I LO w Przemyślu – mistrzowie Podkarpacia szkół średnich w koszykówce. Fot. zbiory własne

Nazajutrz w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu rozegrano finał wojewódzki Licealiady chłopców. W roli gospodarzy wystąpili zawodnicy II LO Przemyśl – obrońcy tytułu mistrzowskiego. Kolejny raz byli bezkonkurencyjni, pewnie wygrywając swoje dwa spotkania. Trenerem zespołu jest oczywiście Daniel Puchalski. W finale nie dali większych szans młodym koszykarzom z I LO Łańcut. Brąz zdobyli zawodnicy z Zespołu Szkół nr 1 Stalowa Wola, zaś na 4. miejscu uplasowała się ekipa I LO Krosno. Warto wiedzieć, że większość zawodników z „Morawy” to koszykarze Niedźwiadków Chemart Przemyśl U-17.