O firmie Zioom zrobiło się głośno w ubiegłym tygodniu, kiedy dziennikarze „Gazety Wyborczej” i „Uwagi” TVN ujawnili nieodpowiednie traktowanie i skandaliczne warunki zakwaterowania pracowników zatrudnionych przy budowie kompleksu Olefin III pod Płockiem. Ma to być największy zakład petrochemiczny w Europie, w który Orlen zainwestuje łącznie 25 mld zł.
Czytaj więcej
Paweł Olechnowicz: Trzeba sprawdzić, dlaczego wymazano z mapy gospodarczej Lotos
Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku – powiedział w TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Dodał, że powinno zostać wyjaśniane także, “co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos”.
Głównym wykonawcą projektu jest koreańskie konsorcjum Hyundai Engineering & Tecnicas Reunidas, które zatrudnia licznych podwykonawców odpowiedzialnych za prace nad daną częścią kompleksu. W sumie na terenie budowy pracuje niemal 6 tysięcy osób, w tym wielu obcokrajowców, między innymi z Indii i Filipin. Jedną z agencji rekrutacyjnej pozyskującej pracowników do projektu była firma Zioom, z którą Orlen właśnie zakończył współpracę po szokujących doniesieniach medialnych.
Orlen zrywa współpracę z agencją Zioom w wyniku oskarżeń o wyzysk
Decyzja Orlenu została ogłoszona kilka dni po ujawieniu wyników śledztwa dziennikarskiego „Gazety Wyborczej” i „Uwagi” TVN. Zgodnie z reportażem, cudzoziemcy zatrudnieni za pośrednictwem Zioom przy budowie Olefin III mieli pracować bez umów, nie otrzymywać pełnej wypłaty, a nawet być karani za chorobę. Media donosiły także o tragicznych warunkach zakwaterowania zagranicznych robotników – 70 osób musiało pomieścić się w jednym prz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS