Codziennie sześć Polek dowiaduje się, że ma nowotwór. Cztery umierają na raka szyjki macicy, którego powodem najczęściej jest wirus HPV. Można się przed nim chronić, szczepiąc się.
Edukacja na temat ryzyka, jakie niesie ze sobą wirus HPV i konsekwencji zarażenia się niektórymi jego typami nie jest powszechna w polskim społeczeństwie, na co wskazywali eksperci podczas Innovation Day, organizowanego przez politykazdrowotna.com. Mimo dostępnej na polskim rynku od blisko 20 lat szczepionki, Polacy nie ruszyli tłumnie, by się zaszczepić. Nawet program bezpłatnych szczepień dla nastolatków nie cieszy się dużym powodzeniem. Zaproszonych specjalistów pytaliśmy więc, dlaczego warto to zrobić.
Nie tylko seks, ale nawet pocałunek to ryzyko HPV
– Wirus HPV jest patogenem najczęściej przekazywanym drogą płciową – mówi ginekolożka dr Monika Pliszkiewicz, specjalizująca się w chorobach HPV-zależnych. – Jednak można go przenieść także poprzez namiętny pocałunek i poprzez dłonie, a także z matki na dziecko podczas porodu, czy samej ciąży – dodaje specjalistka.
Zaszczepiona kobieta chroni więc przyszłe dziecko.
– Na młodych ludzi nie działa jednak argument o przyszłości dzieci, bo nikt z nich nie myśli, że kiedyś będzie tatą czy mamą – wyjaśnia ginekolożka. – Młodzi ludzie, którzy odniosą największe korzyści, będąc zaszczepionymi w tak młodym wieku mogą się przestraszyć np. raka prącia – tu myślę o chłopcach, czy brodawek płciowych, ale nie myślą perspektywicznie o ochronie swoich partnerek, partnerów, czy przyszłych dzieci – dodaje dr Pliszkiewicz.
Deklarujemy chęć szczepienia, ale nie szczepimy się
Mimo, że większość z nas czuje lęk przed nowotworami i deklaruje chęć zapobiegania im, to kiedy mamy do dyspozycji konkretne rozwiązania, niewielu z nich korzysta. Eksperci upatrują przyczyny w nikłej wiedzy społecznej na temat skuteczności takiej profilaktyki.
– Badanie przeprowadzone w Polsce pokazało, że świadomość połączenia HPV z nowotworami jest nikła, mimo że deklarujemy, że zaszczepilibyśmy się szczepionką przeciwko nowotworom – informuje pediatra, dr Monika Wanke-Rytt, Przewodnicząca Zespołu ds Kontroli Zakażeń, Zastępca Kierownika Oddziału Klinicznego Obserwacyjno-Izolacyjnego i Pediatrii, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – W mediach temat połączenia HPV, raka szyjki macicy, kobiet zamknął się w tej tylko grupie. A medycyna idzie do przodu, rozwinęły się pewne dziedziny i dziś wiemy, że HPV to nowotwory, które również dotyczą mężczyzn. To zakażenia dotyczące również dzieci, czyli brodawczaki. Odnośnie brodawczaków krtani, bardziej ciężkiej i nieprzyjemnej choroby, do zakażenia nie musi dojść podczas porodu, ale podczas bliskiego kontaktu matki z dzieckiem podczas pierwszych dwóch lat życia. Tutaj mamy przykład, że matka może się zakazić po porodzie i przekazać wirusa dziecku – dodaje pediatra.
– Mamy niesamowite narzędzie zapobiegania rakowi szyjki macicy, rakowi prącia czy odbytu. Edukacja w kontekście szczepień powinna być powszechna – zachęca dr Wanke-Rytt. – Może my jako propagatorzy szczepień powinniśmy, podobnie jak antyszczepionkowcy, używać mocniejszych argumentów, które jednak są oparte o naukę – konkluduje pediatra.
Szczepionki są drogie, Czy taki argument można zbić?
Dr Monika Wanke-Rytt przypomina, że mamy w programie szczepień szczepionkę przeciwko HPV, która jest objęta częściową refundacją. Dziewięciowalentna chroni przed dziewięcioma typami wirusa HPV, w tym dwoma powodującymi nowotwory, m.in. szyjki macicy, prącia, szyi i głowy oraz odbytu. Dwuwalentna chroni przed dwoma typami wirusa HPV najbardziej onkogennymi.
– Zastanówmy się, ile pieniędzy wydajemy na serwis samochodu, na masaże, na fryzjera. A może w tym roku rzadziej będę chodzić do fryzjera i zaoszczędzę na szczepionkę, dla przyszłości swojego zdrowia. W przypadku dzieci niektórzy rodzice informują członków swoich rodzin, że zamiast kolejnej zabawki woleliby, by te pieniądze przeznaczyć na dofinansowanie jakiegoś nierefundowanego szczepienia dla dziecka. To też jest pomysł na to, by kupić droższe szczepienie – zachęca pediatra.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS