Już wkrótce, między 1 a 15 lipca 2024 roku, odbędzie się VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego w Polsce. Urzędy zachęcają mieszkańców do aktywnego włączenia się w tę ważną inicjatywę.
Spis, przeprowadzany co 10 lat, obejmuje wszystkie gniazda bociana białego w Europie, Azji oraz Afryce Północnej. W Polsce termin ten wybrano celowo, aby młode bociany, które już swobodnie stoją na gniazdach, ale jeszcze nie odlatują, mogły być dokładnie policzone. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie zarówno liczby par lęgowych, jak i liczby odchowanych młodych.
– Wszystkie osoby chętne do włączenia się do akcji proszone są o przekazywanie informacji zawierającej dokładny adres posesji, na terenie której znajduje się gniazdo (zajmowane przez bociany lub puste, np. platformy przygotowane pod gniazdo), na adres [email protected] lub telefonicznie pod numerem (58) 660 – 43-06/07 w terminie do 7 czerwca 2024 r. Po tym okresie wyznaczeni obserwatorzy przystąpią do aktualizacji informacji o istniejących gniazdach oraz populacji bocianów na terenie naszej gminy – informują urzędnicy z gminy Kosakowo.
Polska: Ostoja Bociana Białego
Bocian biały to jeden z dwóch gatunków bociana występujących w Polsce (drugim jest bocian czarny). Zasięg jego występowania obejmuje Półwysep Iberyjski, Północną Afrykę oraz środkową i wschodnią Europę. Polska jest szczególnie ważnym miejscem dla bocianów białych, stanowiąc ostoje dla 25 proc. światowej populacji tego gatunku.
Bocian biały preferuje otwarte tereny, takie jak pola uprawne, łąki trawiaste oraz płytkie mokradła, i unika siedlisk porośniętych wysokimi trawami i krzewami. Żeruje głównie na gryzoniach, płazach, gadach, dużych owadach i małych ssakach.
Od XIX wieku, wskutek industrializacji i innych ingerencji człowieka w środowisko naturalne, liczebność populacji bociana białego zaczęła spadać. Na początku XXI wieku jego populacja wynosiła ponad 200 tys. par, z czego ponad 50 tys. par lęgowych znajdowało się w Polsce. Bociany w Polsce są gatunkiem chronionym, a wszelka ingerencja w ich gniazda jest zabroniona od marca do połowy października. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest wystąpienie o zgodę na przeniesienie lub zniszczenie gniazda do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS