A A+ A++

Rząd wycofał się z opracowania listy leków krytycznych, której przedstawienie było warunkiem otrzymania 139,5 mln euro z KPO – poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Przygotowanie listy leków krytycznych oraz związanych z bezpieczeństwem lekowym regulacji prawnych to jeden z kamieni milowych koniecznych do uruchomienia wypłat na rozwój infrastruktury służącej do wytwarzania w Polsce aktywnych substancji farmaceutycznych (API) do produkcji leków. Na ten cel, polski rząd mógłby przeznaczyć 139,5 mln euro z KPO dla firm farmaceutycznych na zabezpieczenie produkcji wybranych preparatów z przygotowywanej listy.

Prace nad listą kluczowych substancji trwały od 2021 roku. Odpowiedzialność za przygotowanie listy spadło na specjalnie powołany Zespół ds. aktywnych substancji farmaceutycznych przy resorcie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort zlecił także firmie analitycznej IQVIA.

Poprawa bezpieczeństwa lekowego Polaków dzięki unijnym środkom z KPO to historyczna szansa, dlatego rezygnacja z finansowania projektów z tego obszaru to przede wszystkim zła wiadomość dla polskich pacjentów. Niedobór leków w aptekach, brak gwarancji ich dostaw w sytuacjach kryzysowych to prawdziwy dramat dla chorych i ich rodzin.

Obecnie zaledwie cztery substancje czynne do wytwarzania leków z listy ponad 200 krytycznych dla życia i zdrowia produkuje się w Polsce. To nie pozwala nam czuć się bezpiecznie. Pandemia pokazała, że łańcuchy dostaw leków z zagranicy są kruche i mogą zostać zerwane.

Środki z KPO, które miały służyć uruchomieniu nowych linii produkcyjnych w Polsce w zakładach farmaceutycznych były też szansą na wzrost gospodarczy i rozwój naszej branży. Trzeba pamiętać, że

krajowy przemysł farmaceutyczny jest częścią infrastruktury krytycznej państwa, a wobec napiętej sytuacji geopolitycznej staje się kluczowy dla utrzymania funkcjonowania państwa i zdolności odpierania ataków.

Dlatego apelujemy od lat, aby polski Rząd przygotował listę leków krytycznych dla bezpieczeństwa Polaków, które muszą być wytwarzane w naszym kraju i w dialogu z krajowymi firmami ustalił możliwości ich produkcji. Środki z KPO wsparłyby uruchomienie nowych linii produkcyjnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Najwyższy czas na przełamanie. Włókniarz podejmuje Apatora Toruń
Następny artykułNaukowa Noc Muzeów