Od czerwca 2021 roku miasto współpracuje ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową. Celem spółki jest wybudowanie nowych mieszkań, które powstaną przy ul. Zaradzyńskiej. 20 maja rusza nabór na najem lokali i potrwa on do 14 czerwca.
Inwestycja obejmuje budowę dwóch budynków wielorodzinnych o łącznej liczbie 58 mieszkań. Budynki zostaną zbudowane na działkach o powierzchni 75ar. Każdy z bloków będzie miał trzy kondygnacje nadziemne wraz z poddaszem użytkowym. Projekty przewidują mieszkania o różnorodnej powierzchni od jedno do czteropokojowych lokali (od 28m2 do 72m2). W planach są także cztery lokale przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Każdy segment budynku będzie dostępny bezpośrednio z poziomu chodnika, co ułatwi komunikację i poruszanie się po terenie inwestycji. Dodatkowym atutem będą windy. Mieszkania będą wyposażone w panele podłogowe, umywalki, miski wc, prysznic/wanna, wykończenie z płytek ceramicznych. W kuchni znajdować się już będą: zmywarki, kuchenki z piekarnikami. Balkony będą posiadały płytki oraz balustrady z hartowanego szkła. Ściany i sufity zostaną pomalowane. Przewidziano także miejsce na parking dla mieszkańców (w tym 4 dostosowane dla osób niepełnosprawnych). Na terenie inwestycji będzie także wózkownia/rowerownia. Dodatkowo każdy lokal będzie posiadał komórkę lokatorską. Dla dzieci przewidziano plac zabaw. Planowane jest ogrzewanie gazowe, a dla części wspólnych (np. korytarze, komórki) instalacja fotowoltaiczna.
Te mieszkania będą już wykończone w porównaniu do rynku deweloperskiego. W standardowym mieszkaniu deweloperskim tego nie ma i trzeba ponieść duże koszty aby się do niego wprowadzić – dodaje Prezes Grzegorz Dyla.
Partycypacja przyszłych najemców szacowana jest na ok. 2800 zł za m2, z kolei czynsz ma wynosić ok.19zł.
Początkowo mieszkania miały być gotowe jesienią 2025 roku, jednak budowa została opóźniona.
Na przełomie czerwca i lipca zostanie ogłoszony przetarg. Wyłonienie wykonawcy może potrwać do trzech miesięcy. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa około 21 miesięcy. Oddanie budynków do użytku planujemy na przełomie czerwca i lipca 2026 roku – zaznacza Tomasz Idziak prokurent spółki.
Najemcy będą musieli wnieść kaucję w wysokości 6-miesięcznego czynszu. Oprócz tego muszą spełniać następujące kryteria:
– wnioskodawca oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkiwania nie były i nie są właścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługiwały im/nie przysługuje współdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Nie są właścicielami lub współwłaścicielami budynku jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny;
– średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego za poprzedni rok nie może przekroczyć – dla przykładu w gospodarstwie jednoosobowym 6198,35 zł. Sposób wyliczenia tego dochodu znajdziemy w ustawie o świadczeniach rodzinnych;
– osoba ubiegająca się o zawarcie umowy najmu wraz z tymi osobami zgłoszonymi do wspólnego zamieszkiwania może złożyć tylko jeden wniosek, ale może wskazać 6 lokali, którymi jest zainteresowana.
O kolejności wpisania na listę osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy będzie decydowała liczba uzyskanych punktów. Punktowane będzie m.in.: zdanie lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy, jeżeli ktoś jest najemcą, posiadanie książeczki mieszkaniowej, orzeczenie o niepełnosprawności, liczba dzieci w gospodarstwie domowym wnioskodawcy oraz wnioskowanie o lokal przez osobę starszą zgodnie z ustawą o osobach starszych.
Formularz wniosków o zawarcie umowy najmu wraz z załącznikami dostępny będzie w formie papierowej w Wydziale Spraw Lokalowych przy ul. Narutowicza 33 (I piętro, pokój nr 18) – tam należy też dostarczyć wypełniony wniosek. Formularz można pobrać także ze strony internetowej Urzędu Miejskiego.
Wizualizacje projektów:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS