A A+ A++

Głównym postulatem czwartkowej akcji jest wzrost wynagrodzeń dla pracowników Poczty Polski objętych zakładowym układem zbiorowym pracy.

Od sierpnia ubiegłego roku jesteśmy w sporze zbiorowym z pracodawcą o wzrost wynagrodzeń o 800 złotych na pracownika. Jesteśmy już po protokole rozbieżności i w czasie mediacji. W międzyczasie zmienił się zarząd Poczty Polskiej. Poprzedni – aby przeciągnąć spór – mamił związki zawodowe tym, że nie dostał pieniędzy z budżetu państwa za usługi, które są nierentowne, a które wykonuje poczta jako operator narodowy. Wstrzymywaliśmy działania w związku z obietnicą, że jak tylko pieniądze wpłyną, usiądziemy do rozmów. Po zmianie prezesa sytuacja się odwróciła. Prezes Sebastian Mikosz twierdzi, że Poczta Polska jest na skraju bankructwa – mówi nam Wojciech Gerus, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Straż Pocztowa, jednego z organizatorów strajku.

Sebastian Mikosz to były prezes LOT-u, w którym zasłynął z radykalnych działań naprawczych. Pod koniec marca 2024 został powołany na prezesa Poczty Polskiej, w której planuje masowe zwolnienia.

Według prezesa najlepszą zmianą jest likwidacja pięciu tysięcy etatów. W rzeczywistości zwolnień będzie więcej. Na koniec 2024 roku może się okazać, że pracę straci 10-15 tys. osób, bo przecież niektórzy pracują na 1/2 lub 3/4 etatu. Według nas, czyli strony społecznej, jeśli Państwo Polskie wywiąże się ze swoich zobowiązań finansowych wobec Poczty, to firma nie stoi na skraju bankructwa – dodaje Gerus.

“Mikosz wyLOT”

W ostatnim wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes Sebastian Mikosz stwierdził, że Poczta Polska ma dług finansowy, technologiczny i intelektualny. – On jest dla mnie szczególnie bolesny, gdyż wiąże się z koniecznością uświadamiania pocztowcom, że zmiany w naszej firmie są nieuniknione, jeżeli Poczta ma przetrwać – powiedział. To przelało czarę goryczy. – To jest skandal. Po takich słowach prezes powinien podać się do dymisji – komentuje Wojciech Gerus.

Związkowcy przekonują, że strajk ostrzegawczy, który odbył się w czwartek, to dopiero pierwszy krok w walce o lepsze płace w Poczcie Polskiej. Jutro rozpoczną się przygotowania do referendum strajkowego, bo – jak twierdzą pracownicy – nowy zarząd nie ma dla nich żadnych propozycji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Skarbowy w Nysie wyróżniony
Następny artykułKosze do segregacji śmieci – gdzie i jak wyrzucać odpady?