Zasady segregacji odpadów – oznaczenia pojemników
Segregacja odpadów to metoda, dzięki której są one utylizowane, a w niektórych przypadkach ponownie wykorzystywane. To także sposób na zmniejszenie ilości śmieci, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz wszystkich jego mieszkańców.
Jak wykonać ją poprawnie? Do tego wystarczą dwa proste kroki:
- pierwszy to podzielenie odpadów ze względu na ich rodzaj, czy kategorię;
- drugi to umieszczenie ich w specjalnych dedykowanych pojemnikach na odpady.
Jak poznać, który kontener na odpady, jest tym właściwym? Tutaj pomocne jest oznaczenie pojemników przy pomocy kolorów, które są przypisane do poszczególnych kategorii odpadów:
- niebieski – papier;
- żółty – tworzywa sztuczne i metal;
- zielony – szkło;
- brązowy – odpady bio;
- szary – odpady zmieszane.
Jeżeli zdecydujesz o innej kolorystyce, koniecznie zadbaj o to, aby na koszach na odpady pojawiły się czytelne i wyraźne naklejki zawierające symbol oraz napis. Dbając o odpowiednie oznakowanie kontenerów na odpady, ułatwiasz ich użytkownikom poprawną segregację.
Kosz do segregacji KS2006 fot.eko-asklepios.pl
Zatroszcz się także o to, by oznaczenia pojemników były:
- wyraźne i czytelne;
- trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych;
- estetyczne i solidnie wykonane.
Odpady niebezpieczne – co z nimi zrobić?
Wśród typowych generowanych śmieci, jak szkło, czy metal, mogą też pojawić się tzw. odpady niebezpieczne. Jest to ten rodzaj śmieci które ze względu na posiadane właściwości, czy skład mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, a także być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Do tej grupy odpadów zaliczane są m.in.:
- baterie oraz akumulatory;
- odpady medyczne i weterynaryjne;
- przeterminowane lekarstwa;
- substancje płynne jak olej, farba, kwasy, czy tłuszcze (oprócz jadalnych).
Z tego typu odpadami należy postępować ostrożnie, to znaczy, że nie wolno ich wrzucać do tradycyjnych kontenerów na odpady, jakie stosujesz na co dzień. Należy je natomiast wrzucić do specjalnie przeznaczonych na nie pojemników. Są one wykonane z materiałów odpornych na działanie substancji szkodliwych, żrących i toksycznych.
Kosze do segregacji KS2007 fot.eko-asklepios.pl
Po umieszczeniu ich w pojemniku należy wezwać odpowiednią firmę, która zajmuje się wywozem i utylizacją odpadów niebezpiecznych. Można też po starannym zabezpieczeniu kontenerów – czyli dokładnym zamknięciu – przewieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Warto też sprawdzić, czy na terenie zamieszkiwanej miejscowości są przeprowadzane w wyznaczonych terminach odbioru odpadów niebezpiecznych. Wówczas wystarczy jedynie umożliwić dostęp do kontenerów na odpady niebezpieczne firmie wywozowej.
Kosz do segregacji KS2037 fot.eko-asklepios.pl
Gdzie kupić duże kontenery i pojemniki na odpady?
Chcesz kupić trwałe i dobre jakościowo duże pojemniki na odpady? Ich szeroki wybór znajdziesz w ofercie naszego sklepu eko-asklepios.pl. Nasze kontenery na odpady wyróżniają:
- duże zróżnicowanie pojemnościowe – dzięki czemu bez trudu znajdziesz idealne do swoich potrzeb pojemniki, co wpłynie znacząco na komfortowe korzystanie z nich;
- wysoka trwałość – odpowiadają za to wysokiej jakości surowce, z których zostały wyprodukowane nasze kontenery; ich właściwości powodują, że otrzymujesz pojemniki o długiej żywotności i dużej odporności nie tylko na czynniki zewnętrzne, ale i na uszkodzenia mechaniczne;
- atrakcyjny design – zadbaliśmy również o to, aby nasze kontenery mogły stanowić nie tylko pomoc w segregowaniu odpadów, ale i sprzyjały utrzymaniu estetyki obszaru, na którym zostaną ustawione;
- szeroka paleta zastosowań – w naszej ofercie znalazły się zarówno kosze na odpady płynne, jak i stałe, a także kontenery na odpady niebezpieczne, które są wysoce odporne na działanie kwasów, elektrolitów, czy innych substancji i związków chemicznych.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą na nowoczesne i wysoce praktyczne kontenery na odpady różne – w tym także niebezpieczne. W razie problemów z doborem właściwego pojemnika służymy pomocą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS