„Polski James Dean”, pisarz i hulaka Marek Hłasko, przyjeżdża pod koniec lat 50. XX wieku do Izraela.
Nowy kraj i jego mieszkańcy stają się inspiracją dla artysty, a jednocześnie pułapką. Uważnie obserwuje próby urządzania się nowych imigrantów. Sam też próbuje złapać doraźny zarobek. Przy okazji powstają pierwsi bohaterowie, wśród nich Dow ben Dow (Niedźwiedź syn Niedźwiedzia) – dla niego używa formy autobiograficznej – „ja”. Dow/Hłasko zakochuje się w Ester – pracownicy seksualnej, kobiecie nieosiągalnej, która urodziła się w Izraelu przed powstaniem państwa w 1948 roku i dlatego zawsze mówi wprost, co myśli. Nie wierzy w niego i w jego przywiązanie do tego kraju, bo nie ma żadnej innej formy miłości poza płatną miłością. To, co miało być gniewnym życiem – legendą, staje się przymusem. Człowiek – własnym cieniem. Społeczeństwo – cieniem swojej legendy.
W relacji ze światem. 21. Millennium Docs Against Gravity
21. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 10 – 19 maja w kinach w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) oraz od 21 maja do 3 czerwca online na mdag.pl! Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.
Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „W relacji ze światem” a jego znaczenie następująco tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu – Karol Piekarczyk: „Hasło nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas”.
Więcej informacji na stronie: https://mdag.pl/21/pl/warszawa/page/O-festiwalu-1
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS