Jakie wyzwania i szanse stoją przed poznańskim rynkiem pracy w perspektywie
najbliższych lat? Czy mieszkańcy tego miasta mogą liczyć na zatrudnienie i dobrą płacę? Tego dowiesz się, czytając nasz tekst.
Spis treści
Rynek pracy w Poznaniu – co jest na plus?
GUS opublikował statystykę gospodarki i rynku pracy w Poznaniu w roku 2023 roku. Według niej na koniec roku liczba zatrudnionych osób w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 173,3 tys. Osób. Zatrudnienie zwiększyło się w firmach prowadzących działalność gastronomiczną oraz z zakresu zakwaterowania. Tam zapotrzebowanie na pracowników było największe. Jeśli poszukujesz pracy w tym sektorze, sprawdź ogłoszenia na GoWork.pl. W tym serwisie codziennie pojawiają się nowe anonse i co więcej – opinie od byłych lub obecnych pracowników na temat konkretnych pracodawców.
Poznań w tym mieście przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło 8363 zł i w ciągu roku wzrosło o 9%. Na najwyższe wynagrodzenie mogły liczyć osoby zatrudnione w firmach prowadzących działalność z zakresu informacji i komunikacji. Najniższe wynagrodzenie otrzymywały osoby zatrudnione w gastronomii (średnio 4149,13 zł brutto miesięcznie). Jednak w tej branży najmniej liczą się kompetencje oraz wyższe wykształcenie.
W 2023 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu odnotowano 3,5 tys. Zarejestrowanych bezrobotnych. To o 0,1 tys. mniej niż w 2022 roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego w wielkopolskim na koniec grudnia 2023 r. wyniosła 3,0%. To najniższe bezrobocie w kraju, a więc szanse na zatrudnienie w Poznaniu i okolicach są bardzo duże.
Śmiało można stwierdzić, że poznańska gospodarka ma się dobrze. Na koniec 2023 r. było zarejestrowanych 130,6 tys. podmiotów gospodarczych (o 3,6 tys. więcej niż rok wcześniej). Ponad połowę stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. To oznacza, że szanse na rozwój w Poznaniu są bardzo wysokie, zwłaszcza dla młodych i przebojowych osób.
Z jakimi problemami na rynku pracy boryka się Poznań?
Rynek pracy w Poznaniu boryka się z kilkoma problemami. Jednym z nich jest brak
pracowników pomimo rekordowo niskiego poziomu bezrobocia. Stolica województwa
wielkopolskiego jak większość polskich miast zaczyna się wyludniać, a to oznacza, że ofert pracy jest więcej, niż osób gotowych do podjęcia zatrudnienia. Stabilna praca czeka na wyciągnięcie ręki w takich branżach jak transport, oświata, produkcja, budownictwo czy obsługa klienta.
Niestety w Poznaniu nadal nie buduje się wystarczająco dużo mieszkań, a trendy te są zauważalne również w pozostałych częściach Polski. W 2023 roku na poznańskim rynku nieruchomości odnotowano spadki, bowiem oddano do użytku 4612 mieszkań, o 13% mniej niż w roku poprzednim. To duży problem dla osób przeprowadzających się do Poznania w celu poszukiwania pracy. Jest im bowiem trudno wynająć mieszkanie.
To jeszcze nie koniec, bowiem prognozy dla wielkopolskiego miasta na najbliższe lata nie napawają optymizmem. Starzejące się społeczeństwo oraz niski przyrost naturalny to wyzwania, z którymi musi radzić sobie Poznań. Niebawem liczba osób w wieku poprodukcyjnym będzie większa, niż osób, które mogą pracować.
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS