A A+ A++

W związku z publikacjami medialnymi, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy spotkali się we wtorek z pracownikami zatrudnionymi przy budowie kompleksu Olefiny III. Rozdawali ulotki i pytali o warunki zatrudnienia, jednak żaden z cudzoziemców nie narzekał na warunki bytowe.

We wtorek, 14 maja zagraniczni pracownicy zatrudnieni przy budowie kompleksu Olefiny III, mogli porozmawiać z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Jak podaje portal Bankier.pl, żaden z cudzoziemców, który skorzystał z punktu informacyjnego zorganizowanego przez PIP (punkt był czynny od godzin porannych do popołudniowych) nie złożył skargi na warunki bytowe.

Pracownicy PIP rozdali kilkaset ulotek, zachęcali też do kontaktu oraz skorzystania z porad prawnych. W trakcie rozmów, pracownicy zagraniczni co prawda sygnalizowali „pewne niedogodności związane z zakwaterowaniem”, jednak nie dotyczyło to żadnych spraw związanych z kwestiami bezpieczeństwa czy organizacji pracy.

Inspektorzy PIP podkreślają, że punkt informacyjny zorganizowano przy bramie, którą pracownicy wychodzą po zakończeniu zmiany i mieli tam swobodny do nich dostęp. Przekazywali cudzoziemcom materiały informacyjne z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa pracy, legalności zatrudnienia, a także numery telefonów i adresy mailowe do kontaktu z PIP oraz materiały, dotyczące rodzajów umów, wynagrodzenia i zasad jego wypłacania, a także podstawowych zasad i przepisów bhp.

Przypomnijmy, że kompleks Olefiny III powstaje jako część głównego zakładu produkcyjnego Orlenu. Wykonawcami są spółki Hyundai Engineering oraz Tecnicas Reunidas. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2021 r., a jej zakończenie planowane jest wstępnie na pierwszą połowę 2027 r.

Tuż obok budowy, powstało miasteczko pracownicze, w którym może mieszkać około 6 tys. osób. Na terenie miasteczka o powierzchni 7,8 ha, do budowy którego wyprodukowanych zostało około 2500 kontenerów o łącznej powierzchni 37 tys. m2, powstało 14 budynków hoteli pracowniczych, a także stołówki, pralnia, pomieszczenia dla policji, stanowisko dla karetki pogotowia ratunkowego, tereny zielone, czy tereny rekreacyjne, jak boisko do krykieta czy koszykówki. Obecnie mieszka tam niespełna 1,5 tys. pracowników, głównie z Korei Płd. i Hiszpanii, a także z Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, Turcji i Turkmenistanu. Część z zagranicznych pracowników wynajmuje lokale na terenie miasta oraz sąsiednich gmin.

Jak wygląda miasteczko pracowników Olefin III? Jest już gotowe do zamieszkania [FILM, ZDJĘCIA]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiatowe Obchody Dnia Strażaka w Bochni
Następny artykułWypadek w Poznaniu. Kobieta trafiła do szpitala