W ubiegły czwartek Senat wprowadził ostateczne poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (uchwalonej przez Sejm w kwietniu). Najważniejsza gwarantuje bierne prawo wyborcze do Krajowej Rady wszystkim sędziom, niezależnie od tego, czy byli nominowani przy udziale obecnej KRS czy tej powołanej na starych zasadach przed 2018 r. Zgłosił ją senator Krzysztof Kwiatkowski z klubu parlamentarnego KO. Stało się to po ujawnieniu informacji, że Adam Bodnar, minister sprawiedliwości prowadzi rozmowy z Kancelarią Prezydenta zmierzające ku temu by prezydent podpisał nowelizację ustawy o KRS. — Uwzględniliśmy wnioski płynące z opinii Komisji Weneckiej i Biura Legislacyjnego Senatu w tej sprawie — mówił „Rzeczpospolitej” senator Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej.
Czytaj więcej
Stowarzyszenia: rząd przedstawił „kadłubowy” projekt o nowych zasadach wyboru członków KRS
Stanowisko w tej sprawie wydały stowarzyszenia sędziów i prokuratorów. Stwierdzają w nim, że z “zaskoczeniem przyjmują zmiany dokonane przez Senat w ustawie regulującej sposób wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa (druk senacki nr 68)”. Przypominają, iż “od ponad ośmiu lat obywatele na ulicach miast i sędziowie w salach rozpraw walczyli o prawo do prawidłowo powołanego sądu”, a “warunkiem koniecznym do zagwarantowania tego prawa jest powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa i rozwiązanie statusu tzw. neo-sędziów”.
Autorzy stanowiska wskazują, że zamiast kompleksowych zmian rząd przedstawił „kadłubowy” projekt o nowych zasadach wyboru członków KRS. – Poprzez poprawkę senacką do tej ustawy możliwość udziału w tych wyborach została otwarta dla neo-sędziów. Zaskakujące jest również to, że poprawkę tę poparł Minister Sprawiedliwości, który na wcześniejszym etapie prac uważał ustawę za zgodną z Konstytucją – czytamy.
Dalej wskazano, iż skutkiem zmian dokonanych w Senacie jest … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS