A A+ A++

Kultowy serial “Star Trek” od dekad fascynuje miłośników science-fiction nie tylko swoimi kosmicznymi przygodami, ale także futurystycznymi technologiami, które z czasem okazują się coraz mniej science-fiction, a coraz bardziej nauką. Jednym z najbardziej intrygujących konceptów z uniwersum “Star Treka” jest napęd warp, pozwalający na wielokrotne przekroczenie prędkości światła. Jak się okazuje, naukowcy coraz poważniej traktują tę wizję.

Badania opublikowane w serwisie preprintów arXiv.org sugerują, że stworzenie napędu pozwalającego na osiągnięcie prędkości światła jest jak najbardziej możliwe. Naukowcy z Uniwersytetu Alabamy w Huntsville oraz think tanku badawczego Applied Physics twierdzą, że opracowali rozwiązanie, które spełnia wszystkie warunki energetyczne niezbędne do działania takiego napędu.

Kluczem jest specjalne ukształtowanie czasoprzestrzeni wokół statku, tak aby rozciągało się ono przed nim, a za nim się kurczyło – dzięki temu statek mógłby pokonywać ogromne odległości bez konieczności przekraczania prędkości światła. Takie rozwiązanie, znane jako “napęd Alcubierre’a”, od nazwiska fizyka, który je zaproponował, przez lata było uważane za czysto teoretyczne, wymagające egzotycznej, negatywnej energii.

Teraz naukowcy twierdzą, że taka forma energii nie jest konieczna – wystarczy odpowiednie ukształtowanie rozkładu wektora przesunięcia w czasoprzestrzeni. Choć wciąż jest to koncepcja wysoce spekulatywna, stanowi ona ważny krok w kierunku urzeczywistnienia marzeń fanów “Star Treka” o podróżach z nadświetlną prędkością.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa razie jest rozkop, a będzie nowy chodnik [FOTO]
Następny artykułPromocja na dysk SSD WD Blue SN580 250 GB z M.2 PCIe Gen 4 – za 159 zł (rabat 50 zł)