A A+ A++

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nowy projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Jak czytamy na stronie rządowej, jej zmiana jest konieczna, a z uwagi na liczne wady, niemożliwe jest dokonania nowelizacji.

MRPiSP przygotowuje nową ustawę o zawodzie psychologa 

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu została opublikowana informacja o opracowywanym projekcie ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów. Napisano w niej, że:

“szerokie spektrum zagadnień, jakimi zajmuje się psycholog, w szczególności zakres jego oddziaływania na zdrowie i życie odbiorców świadczeń psychologicznych wskazuje, że zawód ten powinny wykonywać osoby o odpowiednich kwalifikacjach i postawie etycznej”.

Wskazano, że “ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów nie funkcjonuje w praktyce ze względu na liczne wady prawne i legislacyjne. Jest niezgodna z prawem europejskim”. Zaznaczono, że z uwagi na konieczność dokonania licznych zmian w ustawie o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów nowelizacja dotychczasowej ustawy nie jest możliwa. Niezbędne jest zatem legislacyjne uregulowanie zasad wykonywania tego zawodu.

Nowe zasady uzyskiwania prawa zawodu przez psychologów

Opisując istotę rozwiązań planowanych w projekcie, podkreślono, że prawna regulacja dostępu do zawodu psychologa umożliwi jego wykonywanie osobom z odpowiednimi kwalifikacjami oraz postawą etyczną. Wskazano, że “zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego, a tytuł zawodowy – psycholog – podlega ochronie prawnej”.

Podano, że psycholog będzie uzyskiwał prawo wykonywania zawodu z dniem wpisu na Regionalną Listę Psychologów, prowadzoną przez regionalną radę psychologów. Jest to możliwe dla osób, które uzyskały w Polsce tytuł magistra psychologii lub posiadają dyplom lub kwalifikacje do wykonywania zawodu psychologa nabyte w państwie członkowskim Unii, uznawane w Polsce. Osoba taka musi korzystać w pełni z praw publicznych, mieć pełną zdolność do czynności prawnych, natomiast nie może być prawomocnie skazana na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Po uzyskaniu wpisaniu listę psycholog przez 12 miesięcy ma współpracować z opiekunem w sprawach dotyczących rozwoju zawodowego w celu rozwinięcia w praktyce etycznych standardów wykonywania zawodu i wzmocnienia kompetencji zawodowych. Listę opiekunów będzie prowadzić właściwa regionalna rada.

Prawa i obowiązki psychologów według nowej ustawy

Jak wskazano, wykonywanie zawodu psychologa ma polegać na udzielaniu świadczeń psychologicznych i określony został zamknięty katalog usług psychologicznych oraz zdefiniowano ich poszczególne rodzaje. Dodano, że za wykonywanie zawodu psychologa będzie uważane także prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie psychologii oraz działalności dydaktycznej w zakresie psychologii.

– Psycholog ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji przekazanych przez odbiorcę świadczeń psychologicznych oraz ochrony danych osobowych – zaznaczono.

Zapowiedziano, że psycholog będzie miał prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego poprzez kształcenie ustawiczne. “Doskonalenie zawodowe, w tym superwizja, jest organizowane przez samorząd zawodowy psychologów w ustalonych okresach edukacyjnych” – doprecyzowano.

Przynależność do samorządu zawodowego psychologów będzie obowiązkowa

Projekt ustawy reguluje również działalność samorządu zawodowego psychologów, który składać się będzie z Krajowej Izby oraz regionalnych izb psychologów. Do jego zadań należeć będzie:

  • sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu psychologa,
  • ustanawianie zasad etyki zawodowej oraz dbanie o ich przestrzeganie,
  • prowadzenie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności dyscyplinarnej psychologów, reprezentowanie i ochrona ich interesów zawodowych.

Przynależność do samorządu będzie obowiązkowa dla każdego psychologa.

System kar dla psychologów

Do zadań samorządu należeć będzie również dysponowanie karami dyscyplinarnymi. Projekt ustawy przewiduje takie kary, jak:

  • nagana,
  • kara pieniężna w wysokości nie wyższej niż 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od 3 miesięcy do 3 lat,
  • skreślenie z Listy skutkujące pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu psychologa.

Obok tych kar będzie można orzec dodatkowo zakaz wykonywania patronatu na czas od roku do 5 lat.

Przewidziano także odpowiedzialność karną za:

  • posługiwanie się tytułem zawodowym psychologa przez osobę nieposiadającą do tego prawa,
  • udzielanie świadczeń psychologicznych przez osobę nieposiadającą do tego prawa,
  • dopuszczenie do udzielania świadczeń psychologicznych osoby, która nie posiada prawa wykonywania zawodu psychologa.

Jako planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów wskazano I kwartał 2026 r.

Aktualizacja: 14/05/2024 10:21

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPuchar Polski w Dogtrekkingu na Błoniach zgromadził 300 uczestników
Następny artykułSprawdzenie sprawności hydrantów w Nakle nad Notecią