A A+ A++

Od 1 marca w Gminie Ostrów Wielkopolski zmieniają się ceny za odbiór śmieci. Do tej pory stawka obliczana była od gospodarstwa domowego, teraz za odpady zapłaci każdy mieszkaniec. Na grudniowej sesji radni gminy uchwalili, że będzie to kwota 23 złotych. O dwa złote mniej zapłaci ten mieszkaniec, który ma kompostownik. Wówczas nie będzie otrzymywał brązowych  worków na odpady BIO. Taka ulga obowiązuje wyłącznie w domach jednorodzinnych.  

Radni gminy podejmując uchwałę o zagospodarowaniu odpadami komunalnymi nałożyli także obowiązek segregacji śmieci. Jeśli ktoś go nie wypełni, wówczas opłata wynosić będzie 50 złotych od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Do tej pory stawka za odpady wynosiła od 17 złotych dla jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość do 94 złotych dla 7 i więcej osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Od przyszłego miesiąca, a więc 1 marca ta stawka zostaje ujednolicona dla wszystkich mieszkańców i będzie wynosić 23 złote od każdej osoby.

Wyższe ceny za odpady wynikają przede wszystkim przez znaczny wzrost cen za usługę odbioru i  transportu śmieci oraz ich unieszkodliwienie. Samorząd nie może już dopłacać do gospodarki odpadami, tak jak robił to przez ostatnich kilka lat.  Zabrania mu na to prawo. Dodatkowo Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdza, że wydatki powinny być bilansowane przez wpływy, co w praktyce oznacza brak możliwości dofinansowania z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski.

 

Przez cały luty trwać będzie podpisywanie nowych deklaracji. Dokumenty trafią do mieszkańców za pośrednictwem sołtysów, organizowane będą także w niektórych miejscowościach spotkania na salach wiejskich, gdzie będzie można wypełnić i podpisać nową deklarację, dokument można także pobrać ze strony www.ostrowwielkopolski.pl (zakładka: O Gminie → Gospodarka Odpadami) lub → tutaj i przynieść osobiście do Urzędu Gminy lub przekazać sołtysowi.

Warto także zapoznać się z nowym regulaminem utrzymania czystości, uchwalonym na styczniowej sesji przez radnych Gminy Ostrów Wielkopolski. Ten zakłada możliwość bezpłatnego oddania do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) m.in.: max. 4 zużytych opon rocznie od jednej nieruchomości, przeterminowanych leków, baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i rozbiórkowych max. do 1 m3, zebranych mebli i odpadów wielkogabarytowych.

Podwyżki cen za odpady komunalne w całej Polsce były tematem ostatniego kongresu Związku Gmin Wiejskich. Organizacja zajęła w tej sprawie stanowisko, w którym jasno sprzeciwia się obarczaniu winą samorządów za wzrost kosztów i opłat za gospodarowanie odpadami.

“(…) Najbardziej dotkliwymi skutkami nowych regulacji są lawinowo wzrastające koszty gospodarowania komunalnymi, a tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez naszych mieszkańców. (…)” – czytamy w liście przesłanym do wójtów i burmistrzów.

- grafiki_odpady_1.jpg

- grafiki_odpady_2.jpg

Uchwała w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz terminu i miejsca składania deklaracji przez właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

Deklaracja o wysokości opłat (do wypełnienia) w wersji doc. → tutaj.

Uchwała w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Uchwała w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWsparcie fotowoltaicznych instalacji
Następny artykułPomóż fundacji pomagać