Ustawa o artystach zawodowych. Czego dotyczy?
Jak już pisałem na łamach „Rzeczpospolitej” projekt tej ustawy zaczął swoje życie za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości z inicjatywy ówczesnego MKiDN. Ostatecznie, nie został jednak przyjęty za poprzedniej kadencji Sejmu. Pod jej koniec doszło do przejścia inicjatywy z obozu PiS (reprezentowanego tu przez ministra Glińskiego, który stwierdził, iż projekt ustawy nie ma racji bytu) do idącej po władzę koalicji. W programach politycznych dwóch partii koalicyjnych — Koalicji Obywatelskiej i Lewicy — znalazły się punkty, mówiące o wprowadzeniu ustawy o artystach.
KO wskazywała na możliwość przekazania artystom części pieniędzy z Funduszu Kościelnego, zaś Lewica — na finansowanie artystów w „modelu francuskim”. Na ten moment te i inne zapewnienia nie zostały zrealizowane.
Projekt zakłada powołanie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych, zarządzanego przez Polską Izbę Artystów. Rada Izby składałaby się w większości z osób wybranych przez tzw. organizacje reprezentatywne (tj. obsługujące ponad 10% artystów z danej dziedziny). Kadencja Rady trwać miałaby 4 lata (a więc tyle samo, co kadencja Sejmu), zaś sama Izba nadzorowana byłaby przez ministra właściwego do spraw kultury. Projekt, w jego dotychczasowym brzmieniu, gwarantuje także możliwość objęcia artysty ubezpieczeniem zdrowotnym oraz dopłaty z Funduszu dla najgorzej prosperujących twórców.
— Tymczasem przytłaczająca większość artystów żyje z kwot niższych od najniższej pensji krajowej, wpływających nieregularnie w zależności od liczby zleceń i wys … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS