Potwierdziły się obawy związane z potencjalną ofensywą Sił Szybkiego Wsparcia w Darfurze Północnym. Po okrążeniu Al-Faszir bojownicy rzeczywiście zdecydowali się na rozpoczęcie ofensywy. Nie spodziewali się jednak, iż przyjdzie im zmierzyć się z sudańskimi żołnierzami.
Siły Szybkiego Wsparcia zaatakowały Al-Faszir w piątek 10 maja. Uderzenie wyprowadzono ze wschodu. Wymiana ognia między bojownikami i wspierającymi ich siłami nieregularnymi a sudańskim wojskiem trwała około sześciu godzin i objęła między innymi teren elektrowni. Starcie doprowadziło do wybuchu paniki wśród mieszkańców, którzy za wszelką cenę próbowali przedostać się do zachodniej części miasta.
Wojsko nie poprzestało na odepchnięciu bojowników od wschodnich rogatek Al-Faszir. Korzystając z sukcesu, przeprowadzono atak lotniczy na pozycje Sił Szybkiego Wsparcia na północnych i północno-wschodnich przedmieściach. Według Lekarzy bez Granic w walkach ucierpiało wielu cywilów. W administrowanym przez nich szpitalu przyjęto 160 rannych, z czego dziewiętnaście osób to nieletni.
#الفاش #السلطان #دارفور pic.twitter.com/tCSYQjBDLT
— عزو مطر (@eazaldiyn3) May 11, 2024
Potwierdzono, że w bitwie zginęło co najmniej trzydzieści osiem osób. Doszło również do zniszczenia dużej liczby obiektów cywilnych. Lekarze proszą o przekazywanie krwi, ponieważ zapasy są już na wyczerpaniu. Prawdopodobnie nie było to ostatnie starcie o kontrolę nad miastem. Dotychczasowe walki między wojskiem a SSW pokazały, że największy ciężar walk ponoszą zawsze cywile.
Władze w Chartumie doskonale rozumieją powagę sytuacji. Wejście SSR do Al-Faszir oznaczałoby pogłębienie się kryzysu humanitarnego. Dla Sudańczyków miasto było bezpieczną oazą, do której ściągali cywile z całego kraju. Wkroczenie znanych z okrucieństwa bojowników z pewnością zakończyłoby się masakrą na ogromną skalę.
مشاركة #الميارم حفيدات #تاجا في معركة دحر الجنجويد من #فاشر_السلطان ( وقت الكلام تمّ وحرابة بنشمَّ يسلم شرف #تاجا ويسلم فداي نمَّ ) . #الفاشر #دارفور #السودان pic.twitter.com/KwEn5AFnZr
— Dr- HanAmin (@hanaelmeen1) May 10, 2024
Wojna domowa w Sudanie
Napływ uchodźców wewnętrznych nadwyrężył miejscowe usługi publiczne. Dwadzieścia lat temu w Al‑Faszir mieszkało około ćwierci miliona ludzi. Pięć lat później było to już pół miliona. Obecnie przebywa tam około 2 milionów Sudańczyków. Podejście SSW w okolice Al‑Faszir doprowadziło do zablokowania wsparcia humanitarnego kierowanego do mieszkańców. Według danych ONZ około 330 tysięcy osób przebywających w Al‑Faszir zagrożonych jest głodem. Światowy Program Żywnościowy stara się przekazywać pomoc, jednak do tej pory dotarła ona tylko do 40 tysięcy osób.
اللهم سدد رمي القوات المسلحة #الخرطوم #السودان #sudan #Khartoum #الجمعة #أمدرمان #دارفور #sudan pic.twitter.com/UgWkqk7AU7
— غـ ـاندي خالد (@9klid) May 10, 2024
Od początku stycznia 2024 roku sytuacja w Sudanie uległa drastycznemu pogorszeniu. Niemal cały kraj objęły walki między siłami rządowymi a bojownikami z Sił Szybkiego Wsparcia generała Mohameda Hamdana Dagalo „Hemedtiego”. Niewielka różnica w wyposażeniu i wyszkoleniu obu stron sprawia, że konfrontacje są krwawe i długotrwałe, a raz zdobyte pozycje rzadko przechodzą w ręce przeciwnika.
A catastrophe is looming in Sudan, the biggest city in Darfur, Al Fasher is encircled by rebel RSF forces, with many fearing a large-scale massacre.
Tune in to the Newsmakers at 1530 GMT on TRT World: https://t.co/5n54YaBLah pic.twitter.com/hX5H3ORhCB
— The Newsmakers (@The_Newsmakers) May 6, 2024
Zgodnie z szacunkami przedstawicieli Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców od kwietnia 2023 roku, gdy wybuchła wojna domowa w Sudanie, około 7,5 miliona Sudańczyków zostało zmuszonych do porzucenia domów i ucieczki. Wśród nich 6 milionów to uchodźcy wewnętrzni, a 1,5 miliona wyjechało za granicę.
Najcięższe walki trwały od kwietnia do czerwca 2023 roku, jednak sytuacja nadal jest tragiczna. Egzekucje, tortury i prześladowania na tle etnicznym stały się codziennością mieszkańców Darfuru Zachodniego. Wszystko wskazuje, że będzie to kolejna zbrodnia, za którą nikt nie odpowie. Dawni członkowie i dowódcy polowi dżandżawidów, obecnie należący do Sił Szybkiego Wsparcia, nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności za przestępstwa popełnione w trakcie poprzedniej wojny.
Clashes have erupted in #Sudan’s Al Fasher, despite repeated calls for restraint.
Humanitarian Coordinator @CNkwetaSalami urges all parties to the conflict to respect international humanitarian law and protect civilians at all costs.
Read her statement: https://t.co/6ZtjcyAskS pic.twitter.com/Ld0W6W5TJY
— UN Humanitarian (@UNOCHA) May 11, 2024
Kalou Kaka, GNU Free Documentation License
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS