A A+ A++

Mysłowicki Ośrodek Kultury przygotował kolejną propozycję dla miłośników kina – Akademię Dobrego Filmu w ramach działającego przy MOK Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Nardellego.

Projekcje filmowe będą się odbywały w MOK przy Grunwaldzkiej i będą poprzedzone prelekcjami Grzegorza Pieńkowskiego, krytyka filmowego, przewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Polsce. Projekt skierowany jest głównie do młodzieży szkolnej, ale seanse są otwarte dla wszystkich chętnych. Wstęp bezpłatny.

Czwartek, 13 lutego, godz. 12.30

Prelekcja pt. „Zwariowany świat komedii”

Projekcja filmu pt. „Bogowie muszą być szaleni”, reż. Jamie Uys, prod. Botswana – RPA 1980r., czas projekcji: 109 min.

Przezabawna opowieść o zetknięciu tak zwanych ludzi cywilizowanych z tak zwanymi „dzikimi”, w której to nie ci cywilizowani są postaciami pozytywnymi; na osadę buszmenów z pustyni Kalahari spada wyrzucona z samolotu butelka po Coca-Coli, co staje się początkiem serii zupełnie zwariowanych zdarzeń. Nasz świat zostaje pokazany oczami kogoś, kto żyje zgodnie z naturą i jej prawami – nie utrudniając sobie życia zaawansowaną techniką. Jedna z najlepszych na świecie komedii lat osiemdziesiątych.

Czwartek, 13 lutego, godz. 17.00

Prelekcja pt. „Skutki totalitaryzmu”

Projekcja filmu pt. „Głód 33” (Голод 33), reż. Ołeś Janczuk; scenariusz na podst. powieści Wasyla Barki „Żółty książę”, prod. Ukraina 1991, czas projekcji: 91 minut.

Dopiero pod koniec istnienia ZSRR Komunistyczna Partia Ukrainy przyznała, że w latach 1932-1933 na Ukrainie i w Kazachstanie, dwóch najbardziej urodzajnych regionach imperium radzieckiego, miał miejsce sztucznie wywołany mór głodowy, który pochłonął miliony istnień. Jesienią 1932 roku partia komunistyczna pod wodzą Stalina poleciła siłą odbierać chłopom ziarno i bydło – nawet ziarno siewne i stada rozpłodowe. Za pieniądze uzyskane z ich sprzedaży na Zachodzie partia kupowała fabryki niezbędne do zbrojeń, ponieważ Armia Czerwona miała zanieść komunizm na bagnetach całej Europie; przy okazji pozbywano się chłopstwa niechętnego przymusowej kolektywizacji ziemi. Wymierały całe wsie, dochodziło do kanibalizmu głodowego. Film Janczuka jest pierwszą próbą opowiedzenia o niewyobrażalnej zbrodni, jaka dotknęła niewinnych ludzi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrołęka 70. na liście miast, których kierowcy deklarują najmniej szkód
Następny artykułRins skupia się na testach