Spryskaj bukszpan taką mieszanką. Zabije larwy ćmy co do jednej
Ćma bukszpanowa to jeden z wyjątkowo inwazyjnych szkodników
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | KLEJDYSZ TOMASZ
11.05.2024 12:10, aktualizacja: 11.05.2024 15:39
Ćma bukszpanowa to jeden z najgorszych szkodników, dlatego gdy tylko pojawi się w naszym ogrodzie, warto zacząć działać szybko. Skutecznie rozprawi się z nią domowy oprysk, do którego przygotowania wystarczą dwa niedrogie składniki.
Ćma bukszpanowa przywędrowała do Europy z Azji i szybko rozprzestrzeniła się na kontynencie, w tym m.in. w Polsce. To wyjątkowo inwazyjny gatunek motyla, który może przynieść wiele szkód w ogrodzie. Gdy tylko się pojawi, warto szybko rozpocząć działanie, bo ani się nie obejrzymy, a nasz żywopłot zostanie przez nie zjedzony.
Zobacz także: Spryskaj okna i firanki. Szerszenie i osy nie podlecą
Jak rozpoznać ćmę bukszpanową?
Działalność ćmy bukszpanowej można zaobserwować przede wszystkim na liściach m.in. bukszpanu, stąd nazwa tego motyla. Osobniki z tego gatunku chętnie żerują jednak także na ostrokrzewach i trzemielinie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młode larwy zjadają przede wszystkim delikatną, górną część liści, starsze osobniki pochłaniają je w całości, doprowadzając do usychania rośliny. O ich działalności świadczy lepka pajęczyna pojawiająca się pomiędzy gałązkami i liśćmi żywopłotów oraz widoczne w przędzy zielonkawe grudki odchodów.
Niewielkie larwy są mniej widoczne, jednak już nieco większe, stają się zielone i bardziej widoczne. Jako ćmy, skupiają się wokół światła, dlatego sprawdzenie krzewów można przeprowadzić wieczorem, świecąc między gałązkami żywopłotu latarką.
Zobacz także: Widzisz “czarną pszczołę”? Natychmiast wykonaj zdjęcie i wyślij wiadomość
Domowy oprysk. Ćma bukszpanowa szybko ucieknie
Aby pozbyć się ćmy bukszpanowej, można spryskać żywopłot silnym strumieniem wody, który strąci larwy, gąsienice i dorosłe osobniki z liści. Można też wykorzystać skuteczny, domowy oprysk na bazie wody, octu i oleju. Wystarczy do litra wody dodać 100 ml octu spirytusowego lub jabłkowego oraz cztery łyżki oleju (np. słonecznikowego).
Tak przygotowaną miksturą spryskujemy liście i gałązki, a dzięki dodanemu olejowi, utrzyma się on na liściach nieco dłużej, powodując, że ćmy nie wrócą na niego tak szybko. Po spryskaniu wodą lub opryskiem należy dokładnie wyzbierać owady z ziemi i pozbyć się ich z ogrodu.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: [email protected]
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS