A A+ A++

O tym, że biblioteka, pachnąca książkami, żyjąca milionami historii z miliardów kartek, odwiedzana przez pokolenia czytelników, jest miejscem absolutnie niezwykłym, przekonały się dzisiejszej nocy dzieci w wieku 8 -12 lat. Gminne Centrum Kultury w Kcyni przygotowało wspaniałą akcję „Magicznej nocy w bibliotece”, pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”. Tak właśnie było, magicznie i bajkowo.

Wielka atrakcja czekała w piątek na młodych czytelników w siedzibie Centrum Kultury w Kcyni. Była nią noc wśród 28 tysięcy woluminów książek. Dzieci w wieku 8 – 12 lat mogły zgłaszać się na  Magiczną noc w bibliotece od kilku tygodni. Zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów.

Co roku w dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Zgodnie z tą ideą nasza placówka po raz drugi organizuje noc w bibliotece (pierwszy raz noc taka zorganizowana została w 2019 r. przyp. red.) Zainteresowanie jest bardzo duże – powstała nawet lista rezerwowa. Mamy zapisanych 25 osób. W ramach promocji i popularyzacji czytelnictwa staramy się podejmowaćżne działania takiej jak akcje biblioteczne, spotkania autorskie, wystawy. W tym roku proponujemy coś odmiennego – noc w bibliotece – mówi Katarzyna Pomałecka bibliotekarka.

Dzieci biorące udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, nie miały przy sobie telefonów komórkowych, a całą siłę i energię przeniosły na dobrą zabawę, integrację i ciekawe spędzenie 14 godzin w bibliotece.

O nastrój i o to, aby nawet przez chwilę nie wdarła się nuda, zadbali pracownicy Centrum Kultury.

Po krótkim zwiedzaniu obiektu, prezentacji bibliotecznych księgozbiorów, pomieszczeń do działania kół zainteresowań, przyszedł czas na książkowe kalambury, a po nich na wzajemne zapoznanie się. Każdy uczestnik wydarzenia, łącznie z pracownikami instytucji, musiał przedstawić się z imienia i powiedzieć sam o sobie coś dobrego, coś co go wyróżnia oraz czym się interesuje.

Wielką atrakcją wieczoru był towarzyszący dzieciom Diego, Border Colie, który nie tylko zaprezentował całą gamę psich sztuczek, ale swoją energią i radością obdarowywał każde dziecko.

– Po kolacji, którą będzie stanowił grill, zaprosimy was na warsztaty z gitarą z Hubertem Pilarskim, podchody, warsztaty z książki, zajęcia taneczne i karaoke a także projekcję filmu – przedstawiała kolejne pomysły na wieczór p. Katarzyna.

Dzieciaki podzielone na 3 grupy mające swoich liderów, nazwy oraz wymyślone oznaczenia w postaci logo, chętnie brały udział we wszystkich przygotowanych dla nich atrakcjach.

– Przed nami kolejna atrakcja, my czyli pracownicy centrum śpiewamy, a wy tańczycie do słów piosnek. Bez podkładu muzycznego. Słuchamy, tańczymy i świetnie się bawimy! – zachęcała do aktywności Maria Kordyś.

Wiele frajdy sprawiło przebieranie się i przygotowanie inscenizacji do bajek.

– Pierwsza grupa – Żabulki zaprezentuje bajkę Jaś i Małgosia, druga grupa Muminki Pana Kleksa wystąpi z bajką Czerwony Kapturek, trzecia grupa zwystawi na deskach Centrum Kopciuszka. Stroje macie przepiękne. Wyglądacie rewelacyjnie. Zapraszamy przed widownię na scenę. Kurtyna w górę! – kolejne zadanie przedstawiła opiekunka Renata Gaj – Kowalska.

Historia Tygodnia w Bibliotece i nocy w bibliotekach, nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji Biblioteki w Europie były zawsze, odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, jednak zawsze mające miejsce w tygodniu, w którym przypada 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, pomysłodawca i koordynator akcji.

Od początku akcji Tydzień Bibliotek realizują z chęcią i radością biblioteki wszystkich typów, z całej Polski.

– Biblioteka XXI wieku to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. Nie może ograniczać się tylko do tradycyjnych książek – ale musi iść z duchem czasu i promować różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty itp. To także miejsce i przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty, do spotkań, warsztatów i akcji, takich jak dzisiejsza noc. Wszystko po to, by w pędzącym nieustannie do przodu świecie, zachować coś, co mamy najcenniejsze – samodzielne myślenie, kreatywność, wyobraźnię. Rola książek wszelkiego rodzaju, jest w tym procesie nie do przecenienia – mówią organizatorzy dzisiejszej nocy w Centrum Kultury w Kcyni.

Kolejne tego typu wydarzenie już wkrótce. Zachęcamy do udziału.

– Dołączcie do nas po to, aby celebrować i odkrywać na nowo bibliotekę, jako przestrzeń pełną inspiracji, nauki i kreatywności – podsumowuje dyrektor Ilona Kurdelska.

Ewa Hałas 

Aktualizacja: 11/05/2024 13:47
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZALESIAŃSKA MAJÓWKA 2024
Następny artykułMotywacja – Klaudia Pietrzyk