A A+ A++

W piątek przed godz. 15:00 Tomasz Siemoniak opublikował na platformie X komunikat po posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych. Poinformował w nim, że kolegium zapoznało się z informacjami szefów służb specjalnych na temat aktualnych ustaleń dotyczących okoliczności ucieczki byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem.

“Trwają intensywne czynności śledcze polegające na przesłuchaniach, przeszukaniach i zabezpieczaniu materiału dowodowego” – napisał w komunikacie.

Minister koordynator służb specjalnych przekazał ponadto, że Kolegium ds. Służb Specjalnych “przyjęło do wiadomości założenia nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do sprawa badania wpływów rosyjskich, których intencją jest wyeliminowanie niekonstytucyjnych zapisów i szybkie powołanie komisji pod nadzorem ministra sprawiedliwości”. Dodał, że “planowane jest przyjęcie projektu przez Radę Ministrów 21 maja br. i skierowanie na najbliższe posiedzenie Sejmu”.

Siemoniak dodał, że kolegium wysłuchało informacji o skierowaniu przez ministra koordynatora służb specjalnych próśb do I prezes Sądu Najwyższego, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i prokuratora generalnego o podjęcie współpracy nad nowymi regulacjami w zakresie ochrony informacji niejawnych w wymiarze sprawiedliwości.

“Kolegium zapoznało się z raportem komendanta głównego straży granicznej na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz najbliższymi planowanymi działaniami służb państwowych w tym zakresie” – poinformował.

Komisja “w zgodzie z konsytucją”

Wcześniej w piątek premier Donald Tusk poinformował, że jest już przygotowany projekt ustawy w sprawie powołania komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce.

Nowe przepisy opracował minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Zgodnie z propozycją ma powstać “konstytucyjna i skuteczna” komisja, która będzie badała wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce.

W czwartek szef polskiego rządu z mównicy sejmowej zapowiadał, że komisja ds. rosyjskich wpływów zostanie znów powołana, “już w zgodzie z konstytucją”, i “zbada bardzo dokładnie wpływy rosyjskie, białoruskie na rządy Zjednoczonej Prawicy”. One nie podlegają dyskusji – powiedział.

Donald Tusk pojedzie na granicę polsko-białoruską

Prezydent deklaruje i oczekuje współpracy

Do sprawy powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich odniósł się na platformie X szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Prezydent od dawna stoi na stanowisku, że kwestia zagrożenia rosyjskimi wpływami powinna zostać zbadana i obejmować okres nawet dwóch dekad. Co więcej, taka komisja powinna powstać od razu po wybuchu wojny na Ukrainie tak jak miało to miejsce także w innych krajach; dziś wszelkie działania są wręcz spóźnione. Prezydent podnosił to kilkukrotnie” – napisał.

Dobrze, że obecny rząd zaczyna podzielać to stanowisko. Prezydent deklaruje, jak i oczekuje współpracy w tej sprawie. Do konkretnych propozycji Prezydent odniesie się po ich przedstawieniu” – zapowiedział szef BBN, dodając, że prezydentowi “na pewno zależy, aby działania nie miały charakteru politycznego”.

“Temu służyła prezydencka nowelizacja ustawy przyjętej przez poprzedni parlament. Prezydent oczekuje udziału ekspertów i rzetelnych wniosków dotyczących wzmacniania państwa. Nie politycznej gry” – podkreślił we wpisie.

Poprzednia komisja nie funkcjonowała długo

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 powstała z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości.

30 sierpnia 2023 r. Sejm wybrał jej członków, a 29 listopada – już w nowej kadencji – zaprezentowała ona “raport cząstkowy” i przedstawiła rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi i Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-2014 r. rosyjskiej FSB za służbę partnerską.

Tego samego dnia Sejm odwołał członków komisji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany w ARIMR Brzozów
Następny artykułNowa formuła debaty PAP przed wyborami europejskimi: politycy mówili tylko o konkretach